Nikdy v historii olympijských her se nestalo, aby manželský pár získal společné vítězství. Navíc ve stejný den a během 20 minut. Až 24. července 1952 v Helsinkách se to podařilo vytrvalci Emilovi a oštěpařce Daně Zátopkovým. Celý svět je tehdy obdivoval, hovořilo se o jejich úžasném triumfu.

Zátopkovi na olympijských hrách vybojovali sedm medailí, z nichž pět bylo zlatých a dvě stříbrné.

1948 − Londýn

V běhu na 10 kilometrů zvítězil Emil v olympijském rekordu 29:59,6 a druhého Francouze Mimouna nechal za sebou o 48 vteřin! Ve finále na pět kilometrů na něj měli Belgičan Reif a Holanďan Slykhuis 250 metrů před cílem náskok 60, resp. 30 metrů, ale Emil se díky drtivému finiši hladce dostal na druhé místo a blížil se Reifovi.

Přes 60 tisíc diváků doslova šílelo nadšením, a přestože byl Belgičan v cíli o necelý metr dřív, u nich zvítězil Zátopek. "Je to mrzuté, nejsem spokojený, s finišem jsem měl začít dřív," litoval tehdy Emil.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.