Přestože jsou malby a kresby Josefa Bolfa někdy charakterizovány jako depresivní, jde o velmi ceněného a žádaného autora.

Svět jeho postav – lidí, zvířat imystických bytostí – je jakousi odvrácenou stranou našeho světa nebo také příběhem lidského podvědomí. Mezi nejčastější témata v Bolfově práci patří zranitelnost, infantilismus, destrukce a limity.

Jste sběrateli dost vyhledávaný autor − co to nejvíc ovlivnilo? Máte svého galeristu?

Moc si nejsem jistý, ale asi výstavy v kvalitních galeriích a funkčních institucích, asi je to i nějak generační, možná i závislé na společenských poměrech… V současné době spolupracuji s několika soukromými galeriemi.

Záleží vám na tom, do jaké sbírky se vaše dílo dostane? Sledujete cestu svých obrazů?

Vše až zas tak nesleduji, ale jsem potěšený, když obraz skončí ve sbírce, kde je začleněn do širších souvislostí a třeba i dál vystavován.

Byl byste radši, kdybyste se malováním nemusel živit? Musíte jako hlava rodiny brát i jiné práce jako zakázky?

Jsem moc rád a vážím si toho, že se naopak mohu živit tím, co dělám a co mě zajímá. Občas spolupracuji na nějakém jiném projektu, jako je třeba obal hudebního alba nebo kniha, ale jen proto, že mne přitahuje spolupráce s nějakým autorem nebo mě osloví někdo, komu důvěřuji, a tak podobně.

Josef Bolf, 46 let

◼ Přestože jsou malby a kresby Josefa Bolfa někdy charakterizovány jako depresivní, jde o velmi ceněného a žádaného autora.

◼ Svět jeho postav – lidí, zvířat i mystických bytostí – je jakousi odvrácenou stranou našeho světa, nebo také příběhem lidského podvědomí. Stejně jako hlavní hrdinové jeho témat je uplakaná i různě volně stékající barva na Bolfových obrazech.

◼ Malby i jeho geniální kresby vytvářejí tak silné emoce, že divák nemůže odejít z jeho výstavy nezasažen. O své tvorbě autor říká: "Mezi nejčastější témata v mé práci patří zranitelnost, infantilismus, destrukce a limity…"

Vím, že jste dělal i film − lákají vás i jiná média?

Ano, jiná média mě lákají, nicméně mám pocit, že to nejdůležitější se mi stejně daří formulovat pomocí malby a kresby a že další média spíš využívám tam, kde mám pocit, že se musím vyjádřit nějak jinak, pracovat s jiným fenoménem, prostě něco změnit.

Máte představu o budoucnosti své kariéry?

Úplně jasnou představu nemám, ale snažím se sledovat to, co se v umění děje, nerad se opakuji a v hrubých rysech tuším, kudy dál… Nicméně si uvědomuji i to, že se může zájem posunout někam jinam.

Jakého diváka (v galerii) máte nejradši?

Jsem potěšený, když je divák vnímavý a empatický, když ho mé věci osloví nějak přímo.

Existuje rivalita mezi manželi umělci?

Asi trochu ano, ale my se ženou se spíš podporujeme, oba moc dobře víme, kolika pochybnostmi si umělec prochází…

Držíte se v první desítce žebříčku nejúspěšnějších českých umělců − jak to vnímáte?

Je to hezké a jsem rád, že je takto má práce ceněna, na druhé straně si jsem vědom toho, že je to jeden z více pohledů a že je podmíněný mnoha různými faktory, které se mohou měnit.

Související