Icilio Federico Joni, Han van Meegeren nebo nejnověji Wolfgang Beltracchi, asi jedna z nejslavnějších jmen novodobých dějin padělatelství uměleckých děl. Ať už byly jejich prvotní pohnutky jakékoliv, všichni za svou "kariéru" zfalšovali desítky obrazů. Podařilo se jim zmást renomované odborníky a svá díla nejen dlouhou dobu vydávat za originály a úspěšně je prodávat, ale některá dostat i do veřejných sbírek.

Vytváření padělků, tedy artefaktů vydávaných za díla konkrétních umělců (případně určitého období), kterými doopravdy nejsou, je velmi stará disciplína, kterou můžeme doložit už ve starověku. Současným padělatelům hrají do karet jak velké objemy financí na trhu s uměním, a tedy možný vysoký zisk, tak nízké vstupní investice. Dojde-li k odhalení viníků, důkazní řízení bývá složité a tresty poměrně mírné. Medializované jsou především případy padělání malířských děl, která tvoří největší část trhu s uměním a jejichž ceny patří k nejvyšším. Objevila se třeba falza velmi žádaných autorů klasické moderny, jako jsou Josef Čapek, Jan Zrzavý, Emil Filla, Václav Špála, Josef Šíma nebo Otakar Kubín.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.