Donald Trump nebyl před oznámením své prezidentské kandidatury v létě 2015 politikem. Jméno si získal coby majitel newyorské stavební společnosti, hlavně se ale proslavil jako celebrita v televizních estrádách, zejména třeba v pořadu, kde teatrálně vyhazoval lidi, kteří se u něj ucházeli o práci. Sociální témata, jako je otázka legalizace stejnopohlavních sňatků nebo pozitivní diskriminace ve prospěch menšin na úkor bělošské většiny, mu byla cizí. Peníze rozdával po troškách politikům na obě strany. Dnešní šéf demokratů v Senátu Charles Schumer od Trumpa v minulosti dostal dary v celkové výši asi devět tisíc dolarů. Pořádným konzervativcem zkrátka Trump nebyl nikdy, byť se rozhodl kandidovat za republikány.

Tohle všechno je nutné mít před očima, když sledujeme další Trumpův politický veletoč. Místo aby podporoval snahy svých spolustraníků v Kongresu o změnu zdravotnického systému, daňovou reformu a ostatní, vydal se − zjevně bez pocitu vnitřní rozpolcenosti, ideologické nedůslednosti a podobného − opačným směrem, tedy k demokratům. Hledá s nimi společný jazyk, aby prosadil změnu daňové soustavy, rozpočet na další rok, jakož i předělávku imigračního systému. Už se s nimi dohodl − aniž by o tom předtím nějak informoval republikánské zákonodárce − na odložení každoročního trápení s financováním vlády, a teď dokonce zvládl piruetu ve věci vízového programu pro děti ilegálních přistěhovalců do USA.

V článku se dále dozvíte

  • Donald Trump začal shánět mezi demokraty podporu pro svoje cíle.
  • Už proto ustoupil od volebního slibu vyhostit děti ilegálních přistěhovalců.
  • Jak pevná bude nadále podpora, kterou dosud měl u svých voličů?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru