Před deseti lety se o několik českých geologických firem, které mají práva na průzkum v Krušných horách, zajímal málokdo. Změnil to až rozvoj elektromobility, skladování energie a mobilních technologií, pro které jsou důležité dříve nezajímavé kovy jako lithium či kobalt. O potenciální zisky se více zajímá i stát, který chce mít kontrolu nad využitím těchto surovin. Již dříve ale Česko objevily menší australské těžební firmy. A právě díky jejich investicím v řádu desítek milionů korun se průzkum ložisek více rozběhl a stalo se z něj téma, které před volbami řeší i politici.

Kromě Cínovce, kde se může v ideálním případě po roce 2020 těžit a zpracovávat lithium, se rozbíhá i průzkum v oblasti Tisová na Sokolovsku. V místě, kde se do roku 1973 vytěžilo přes půl milionu tun mědi, teď těžaři mají mnohem větší zájem o kobalt a stříbro.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Rostoucí cena lithia a kobaltu vyvolává větší zájem českého státu.
  • Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce by měl stát posílit svou pozici v rámci rozhodování o těžbě a následném použití superstrategických surovin.
  • Zájmem Česka je vznik celého výrobního řetězce spojeného s lithiem nebo kobaltem.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.