Až do konce roku nebudou smět majitelé lesů těžit dřevo. Ministerstvo zemědělství zakázalo kácení smrků a borovic od listopadu do prosince, nejdřív je nutné zpracovat dříví z větrných kalamit a dřevo napadené kůrovcem. Nařízení platí pro všechny majitele v Česku, výjimku mají porosty v národních parcích a jejich ochranných pásmech, nevztahuje se také na těžbu vánočních stromků. Za porušení nařízení mohou dostat vlastníci lesa pokutu do milionu korun.

"Pokud bychom toto opatření neudělali, pro dřevozpracující průmysl by to znamenalo ránu, ze které by se mohl dostávat několik let," vysvětluje ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). Omezení je podle něj prvním krokem k řešení situace na trhu, další budou následovat. Podniky, které nebudou moci dřevo těžit, nebude stát odškodňovat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.