Kremelský vládce Vladimir Putin se rád svléká a ukazuje svaly. Teď ale na to šel jinak, řekněme velmocenštěji. V Rusku a Bělorusku bylo včera podél hranic s Polskem a pobaltskými státy zahájeno velké vojenské cvičení s názvem Západ 2017. Prý žádná dobyvačná výprava − manévry mají, jak uvádí ruské ministerstvo obrany, "ryze defenzivní charakter" a "nejsou namířeny proti žádnému cizímu státu". Jenže člověku zatrne, když si jen vzpomene na to, jak Rusko na jaře 2014 využilo jedno své obdobně velké vojenské cvičení, původně rovněž označované za naprosto bohulibé, k tomu, aby Ukrajině ukradlo poloostrov Krym a připravilo celý Donbas na válku.

Nynější manévry potrvají týden. I když to nevypadá, že by Rusko hodlalo hranice se státy Severoatlantické aliance překročit, záměr je zřejmý. Nahnat simulací protiútoku na dva imaginární státy s názvy Lubénie a Vesbárie Polákům, Lotyšům a Litevcům strach a ukázat, že je Rusko připraveno i na takovou variantu. Prostě vyvolat nejistotu, ideálně způsobit zase nějaký rozkol uvnitř aliance, pokud by některý ze západních států prohlásil, že by za žádných okolností nešel proti Rusům bojovat, kdyby třeba vpadli do Lotyšska.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru