V uplynulých měsících se nám, slovy filmové klasiky, na našem kapitálovém trhu "rozmohl takový nešvar". Firmy dlouhodobě a úspěšně obchodované se stávají objektem zájmu nového typu investorů.

Do situace, kdy prakticky všechny ekonomické ukazatele jsou vůči kapitálovému trhu negativně nastaveny − od dostupností úvěrů s nízkými sazbami přes brutální tlak regulace, přicházející z Evropské unie, až po financemi přeplněné fondy soukromého kapitálu (private equity) −, nyní vstupují ještě peníze těch, kteří vydělali své prostředky v období po kuponové privatizaci nebo/a úspěšně prodali svoji firmu zahraničním vlastníkům. A že se nejedná o žádné drobné, dokazují odhady, které hovoří o mnoha miliardách eur. Tato finanční síla, jež se ještě umí znásobit dluhem z bank přetékajících hotovostí, vytváří na trhu naprosto nevídanou situaci.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru