Když se v České národní bance (ČNB) rozhoduje o tom, zda zvýšit úrokové sazby nebo oslabit korunu, naslouchá sedmičlenná bankovní rada pozorně doporučením Tomáše Holuba a jeho týmu. Experti, které Holub řídí, připravují pro vedení banky odhady vývoje českého hospodářství a stáli mimo jiné i za umělým oslabováním koruny. Svými podklady také pomáhali načasovat vystoupení z tohoto režimu na letošní duben, aby nedošlo k nechtěným výkyvům kurzu.

Teď čeká Holuba a jeho spolupracovníky další klíčové rozhodování: kdy znovu zvýšit úrokové sazby, přibrzdit inflaci a zabránit ekonomice v přehřátí. Šéf měnové sekce ČNB Holub zvýšení sazeb očekává ještě letos, byť v současném vývoji problém nevidí. "Bylo správné ten 'papiňák' trochu přetlakovat," říká v rozhovoru pro HN. "Bezprostředně nám ale nehrozí, že by inflace ustřelila."

HN: Dá se už hodnotit dubnové vystoupení z kurzového režimu? Bylo podle vás úspěšné?

Vystoupení z kurzového režimu zatím můžeme označit za úspěšné. Po pěti měsících už to lze opatrně říci, exit (ukončení režimu umělého oslabování koruny, pozn. red.) doposud probíhal velmi klidně. A nejen my, ale i většina lidí na trhu je tím příjemně překvapena. Neradi bychom to ale zakřikli. Stále platí, že pozice zahraničních investorů v české koruně jsou pravděpodobně dost masivní, a nedá se vyloučit, že působením nějakých neočekávaných vlivů nebo spouštěčů by ještě k výkyvům kurzu mohlo dojít. Úplně definitivní hodnocení proto bude možné až s odstupem roku až dvou let.

Tomáš Holub (43)

◼ Rodák z Liberce studoval v Praze na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) ekonomii, finance a bankovnictví. V letech 1996–2000 pracoval v Komerční bance, v týmu ekonoma Kamila Janáčka.
◼ Poté si ho pozdější guvernér ČNB Zdeněk Tůma vybral jako svého poradce a přivedl ho do centrální banky. Tým měnové sekce ČNB vede Holub od roku 2004. Rovněž přednáší ekonomii na FSV, kde se v roce 2011 stal docentem v oboru ekonomické teorie.
◼ Holub je ženatý a má dvě děti. Rád hraje tenis a plážový volejbal.

HN: A jak vidíte dopad samotného intervenčního opatření?

Pozitivní dopady jsou celkem dobře zdokumentované. Jasně se ukazuje, že jsme jednak zabránili deflaci a jednak jsme podpořili růst ekonomiky. V letech 2014 a 2015 souhrnně v rozsahu minimálně dvou procentních bodů. Nebyl to jediný faktor toho oživení, ale také to nebyl zanedbatelný příspěvek.

HN: Měla ta akce také nějaké náklady?

Nechci úplně použít slovo náklady. Vedlo to k výraznému zvýšení devizových rezerv ČNB, což samo o sobě není náklad. Devizové rezervy nejsou peníze, které jsou vyhozené. Jsou to prostředky investované v zahraniční měně s nějakým výnosem. Tím, že kurz posílil, převažují krátkodobě finanční náklady nad výnosy a to vytváří finanční ztrátu v bilanci centrální banky. Tato finanční ztráta je ale zcela oddělená od veřejných rozpočtů, nemá dopady na ekonomiku, na daně a podobně. ČNB ji bude schopna uhradit ze svých budoucích výnosů, které poplynou z těchto investovaných devizových rezerv.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru