K sousednímu Německu máme blízko, a možná právě proto se u nás pojem Průmysl 4.0, se kterým přišli němečtí experti, tak uchytil. Dovolím si ale tvrdit, že toto slovní spojení nás v diskusi o tom, co vlastně bude digitalizace znamenat pro Českou republiku, zbytečně svazuje.

Pojem se dobře hodí pro autoprůmysl, pro pochopení dopadů celého fenoménu by ale bylo mnohem lepší použít termín švýcarské společnosti ABB, která ho označuje jako "internet věcí, služeb a lidí", nebo americké firmy Cisco, která jej nazývá "internetem všeho".

Nejde jen o slovíčkaření, ale o celý rozsah obrazu, o kterém se bavíme. Hovořili byste snad o průmyslu v případě digitalizace zdravotnictví nebo státní správy? Jsou to přitom dvě oblasti, které se s přicházející revolucí změní k nepoznání, a pokud ne, začne Česko zaostávat daleko za svým potenciálem.

Internet všeho můžeme rozdělit na několik oblastí, automatizace a robotizace jsou z toho všeho jen drobnými díly. Mezi další součásti patří decentralizace, poptávkou řízený dodavatelský řetězec, analýza velkých dat a umělá inteligence.

Problém spočívá v tom, že na rozdíl od robotizace potřebují tyto pojmy mnohem větší povědomí a představivost. Zdravotnictví je pak ideálním příkladem, na kterém lze ukázat změny, stejně jako cíle, k nimž digitalizace vede, tedy zvýšení produktivity a snížení nákladů.

Co byste řekli na zdravotní systém, jenž údaje o vašem zdravotním stavu ukládá pomocí distribuované databáze (blockchain) přístupné tomu, komu dáte svolení − třeba otiskem prstu na terminál v jeho ordinaci. Systém si také umí stáhnout poslední zdravotní data z chytrých hodinek, které vám zdravotní pojišťovna dala v rámci prevence, umělá inteligence vyhodnotí vaše tělesné údaje za poslední měsíce a porovná je s údaji o užívaných lécích. Pro plánovanou operaci pak najde nejvhodnější zařízení s nejbližší volnou kapacitou, protože síť státních i soukromých nemocnic velmi dobře zná poptávku po jednotlivých operacích na základě analýzy velkých dat. Tu navíc nemusí nutně provádět samy nemocnice, ale třeba soukromé společnosti, jež jednoduše dostanou otevřená anonymizovaná data ve strojově čitelné podobě.

Podobně bychom mohli pokračovat v debatování o budoucnosti všech oblastí lidského konání. Čekají nás změny všeho, neomezujme se tedy jen na průmysl.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru