Jako první centrální banka v Evropě se ČNB v tomto roce odhodlala k růstu sazeb. Dá se to považovat za krok na cestě k dražším penězům? Nebo se tak moc neděje a centrální banka si jen načas odskočí z trendu, který úrokové sazby v posledních třiceti letech tlačí nekompromisně jedním směrem − dolů? Od konce 80. let totiž platí, že každá další krize srazila sazby hlouběji než ta předchozí. Ty tak postupně z okolí deseti procent doputovaly až do blízkosti nuly. Jakých ale bude následujících třicet let? Pro kohokoliv, kdo zvažuje dlouhodobou investici, je to "otázka za milion".

Jedním z důvodů, proč šly sazby v posledních třiceti letech dolů, je demografie. Ekonomové Banky pro mezinárodní platby (BIS) Charles Goodhart a Manoj Pradhan analyzují třicetiletý propad reálných výnosů. V jejich příběhu podle nich hrají ústřední roli právě globální populační trendy. Konkrétně prudký nárůst celosvětově dostupné pracovní síly dané zapojením Číny a zemí střední a východní Evropy do globálního obchodu. Podle studie BIS díky tomu vzrostla globální pracovní síla od konce devadesátých let o více než 120 %. Takový příliv nových pracovníků držel logicky na uzdě platy − a to především v "dražším" vyspělém světě, kde reálné mzdy v posledních třiceti letech stagnovaly. Díky tomu klesaly i inflační tlaky a také potřeba krotit je vyššími úrokovými sazbami. Trend poklesu sazeb dovršila poslední finanční krize, po které sazby ve většině vyspělého světa spadly k nule. A co bude dál?

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru