Každý druhý Čech se vyhýbá polským potravinám. Výjimkou jsou občané z Moravskoslezského a Královéhradeckého kraje, kteří to k severním sousedům nemají daleko a s jejich potravinami mají největší zkušenost. A vůbec není špatná. Zjištění, že jeden ze dvou Čechů má předsudky vůči polskému jídlu, přinesl průzkum agentury GfK. Musel potěšit tuzemskou agrární a potravinářskou lobby, která proti levnější konkurenci dlouhá léta brojí. Pomáhá zveličovat různé nedostatky u zboží z Polska, odhalené státní veterinární a potravinářskou inspekcí.

Plody antikampaně, přiživované státem, se dostavují, i když o větší úrodě se rozhodně mluvit nedá. Příliv potravin z Polska je stále mohutný, vloni to ale bylo poprvé, co po dlouhodobém růstu mírně opadl. Rekordní byl rok 2015, kdy hodnota tohoto dovozu dosáhla 43,5 miliardy korun. O rok později se snížila o 1,2 miliardy. I letos je za první pololetí meziročně slabší − o necelé čtyři miliardy. Podle toho, jak špatnou pověst mají polské potraviny v Česku a co říkají průzkumy, by se zdálo, že propad bude dramatičtější. Nejvíc na tapetě jsou kuřata, těch se přitom dováží stále víc. Podle Českého statistického úřadu se k nám v roce 2004 dovezly necelé tři tisíce tun polského drůbežího masa, vloni to bylo už 75 tisíc tun.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru