Původně web Airbnb propojoval lidi, kteří byli jiným ochotni nakrátko pronajmout pokoj ve svém bytě. Dnes už zdaleka nejde o sdílení. Existují firmy, jež si pronajmou od vlastníků třeba všechny byty v domě a ty pak nabízejí turistům.

"Odhadujeme, že v současné době je asi 30 procent poptávky po nákupu nebo nájmu nemovitostí (v Praze) za účelem sdíleného bydlení," prohlásil na diskusi časopisu Stavební fórum Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří ČR. Krátkodobý pronájem je totiž výnosnější než dlouhodobý.

"V inzerátech se objevují na prodej i domy s vybavenými byty, které jsou jako stvořené pro Airbnb nebo jiné krátkodobé ubytování," řekl Novotný. A jako příklad uvádí činžovní dům, jenž se právě prodává v Tomáškově ulici na pražském Smíchově.

Vlastníci nájemních domů zatím tolerují fakt, že si nájemníci na podpronájmu jejich bytů turistům založili byznys. "Jedním z našich projektů je bytový dům v Mlynářské ulici, který pronajímáme firmě, která byty dále nabízí přes Airbnb," řekl Peter Noack, spoluzakladatel a jednatel společnosti Zeitgeist Asset Management. "Zatím na tom nehodláme nic měnit, protože v režimu Airbnb je pronajímáno všech 10 bytů v domě," dodal Noack.

Nejmenovaná firma uzavřela nájemní smlouvu ještě s předchozím vlastníkem nemovitosti − realitním podnikatelem Václavem Skalou. A byty nabízí nejméně přes čtyři platformy: Airbnb, Booking.com, Housetrip a Wimdu.

"Každý měsíc dostáváme stejný nájem a nezáleží na tom, zda jsou byty prázdné, nebo obsazené, riziko na sebe převzal nájemce," vysvětlil Noack. V budoucnu ale firma plánuje renovaci bytů a není vyloučeno, že změní strategii na dlouhodobé ubytování.

Samotná Zeitgeist Asset Management byty přes sdílené platformy krátkodobě nepronajímá − jednak proto, že je kolem toho spousta zařizování, a pak nechce, aby se v domě často měnili lidé. V budoucnu Noack nevylučuje, že několik bytů pronajme firmě, která je pro ni bude dále krátkodobě pronajímat. "Není to ale náš dlouhodobý model. Airbnb je zrovna teď v módě, ale to se pravděpodobně změní ve chvíli, kdy se bude důsledněji kontrolovat, zda lidé tento příjem daní," řekl Noack.

Krátkodobě pronajímají byty i nájemníci domů společnosti Central Europe Holding, jež v Praze vlastní několik činžovních domů. "Víme, že několik našich nájemníků nám platí nájem a dále pak v rámci Airbnb byt provozují," řekl Jiří Pácal, ředitel Central Europe Holding. "Zatím nám to nevadí. V Praze takových bytů ještě není tolik, aby to byl problém nebo aby to zvedalo nájmy bytů," dodal Pácal s tím, že Airbnb spíše ovlivňuje hotelový byznys.

Podnikavci jsou i v regionech

Přibývá i podnikavých jednotlivců, kteří inzerují pronájem bytu na několika konkurenčních portálech. A to i mimo Prahu. V historickém centru Olomouce se totožný velký podkrovní byt v domě z 15. století v Ostružnické ulici objevuje jak na Airbnb, tak na Booking.com. Na prvně jmenovaném webu se však mylně uvádí, že byt je přímo na Horním náměstí. Apartmán se nachází v domě vlastněném společností Jacom, jež provozuje jatka.

"Prostor, o kterém se zmiňujete, je z naší strany dlouhodobě pronajat nájemníkovi, který ho může pronajímat třetí osobě," uvedl za firmu Jacom Ivan Pisetta. Jacom podle něj krátkodobé pronájmy neuzavírá.

Bytů v centru Olomouce, které se objevují na Airbnb a zároveň i na Booking.com, je ale více. Na druhý jmenovaný web se řada z nich zaregistrovala v posledních pěti měsících. Centrálně položený hotel Arigone ale zatím novou konkurenci nepociťuje. Důvodem je to, že turistů jezdí do Olomouce více.

Velká nabídka krátkodobých pronájmů turistům je i v centru Brna. Několik bytů nabízí na Airbnb hostitel, který si říká Bohemian Estate Brno.

Byty v centru: pro turisty a bohaté

Časté střídání lidí netrápí ani tak vlastníky domů, jako lidi, kteří v jejich bytech žijí. Své o tom ví Kateřina Matásková, která si v roce 2014 pronajala zrekonstruovaný byt u náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Správce domu ji tehdy informoval, že její byt přímo sousedí s bytem, který pronajímají přes Airbnb. Problémy se objevily po dvou měsících, kdy vlastník začal pronajímat krátkodobě i byty nad jejím bytem.

"Skupiny adolescentních Němců, Britů, Rusů a Poláků se střídaly jak na běžícím pásu," řekla Matásková. "Většina návštěvníků se chovala naprosto bezohledně, na chodbách běžně řvali jako na ulici, nerespektovali noční klid," popsala Matásková s tím, že se kvůli hluku v noci budily její děti. "Majiteli ve Španělsku bylo evidentně úplně jedno, že si trvalí nájemníci stěžují," uvedla Matásková.

Po roce se vlastník rozhodl zrekonstruovat i další byty a ty pak pronajímat turistům. "To už jsme opravdu byli v obležení osmi bytů ke krátkodobým pronájmům. Naneštěstí přišla výpověď i pro mě, že se máme do tří týdnů vystěhovat," řekla Matásková.

Ve zmíněném domě podle ní stál pobyt na jednu noc v průměru dva tisíce korun. Vlastníkovi tak vzhledem k téměř žádné prodlevě jeden byt vydělal až 60 tisíc měsíčně. "Tomu samozřejmě běžný nájem nemůže konkurovat," podotkla Matásková a dodala, že sehnat byt k dlouhodobému pronájmu pro rodiny s dětmi je dnes v dané lokalitě téměř nemožné.

"Vytvořila se obrovská cenová propast. Můžete bydlet za 12 tisíc, ale v holobytě v suterénu, nebo v nově zrekonstruovaném bytě od 25 tisíc výš," řekla Matásková. Ta vítá regulaci, kterou Praha plánuje.

K regulaci se hlásí i firma Airbnb. "Chceme spolupracovat s českou vládou, stejně jako to děláme s nesčetnými zeměmi celého světa, podle jasných pravidel, která rozlišují mezi běžnými lidmi, pro něž je to jen forma přivýdělku, a profesionálními provozovateli služeb," vzkázala HN firma Airbnb.

K 1. červnu bylo v Praze 11 500 aktivních inzerátů na Airbnb s více než 34 tisíci lůžky. Téměř polovina z nich je v turisticky atraktivních částech Prahy 1 a Prahy 2.