E-mailová komunikace s lékařem

Lékaři by neměli pacientům posílat zdravotní dokumentaci e-mailem. "Většina běžných uživatelů má svoji schránku u poskytovatelů free mailů, jako je například volny.cz a google.com, kde není možné zajistit, aby se k informacím nedostala nepovolaná osoba," varuje bezpečnostní konzultant společnosti Anect Zbyněk Malý. To však neznamená, že by jakákoliv komunikace lékaře s pacientem běžným e-mailem byla zcela vyloučena. Objednat se k lékaři elektronicky, bude i nadále možné. Pokud ale lékaři budou v e-mailové komunikaci upřesňovat okolnosti zdravotního stavu pacienta, měli by e-maily raději zašifrovat. Například je mohou uložit do souboru ve formátu RAR, který si pacient otevře jen pomocí předem domluveného hesla.

Sleva výměnou za data

Legální nebudou ani situace, kdy třeba mobilní operátor podmíní uzavření smlouvy na nový tarif tím, že mu zákazník poskytne své osobní údaje k marketingovým účelům. Takto získaný souhlas by podle nařízení nebyl platný. Také pro lákání zákazníků na slevy výměnou za poskytnutí osobních dat budou platit přísnější pravidla. "Za zneužití by jistě byla považována situace, kdy by se domluvilo několik korporací na bezdůvodném zdražení svých produktů a 'slevu', tedy vlastně pokles cen na původní úroveň, by poskytovaly zákazníkům právě jen výměnou za udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů pro marketingové účely," uvádí příklad Vojtěch Marcín z Úřadu pro ochranu osobních údajů.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?