Učitelé a další státní zaměstnanci půjdou k říjnovým volbám s tím, že jim příští měsíc díky současné vládě stoupne plat. Koalice se v pondělí dohodla, že učitelé dostanou od listopadu přidáno 15 procent a nepedagogičtí pracovníci, jako třeba kuchařky či školníci, budou mít plat vyšší o deset procent. O stejná procenta se zvedne plat i ostatním státním zaměstnancům. "Pro letošní rok jsou ještě nevyčerpané výdaje ve státním rozpočtu, takže to půjde na vrub úspor," vysvětluje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

23 mld.

korun bude pro příští rok stát navýšení platů učitelů a dalších státních zaměstnanců. Pokryje je lepší výběr daní.

Ještě v pátek přitom ministr financí Ivan Pilný (ANO) říkal, že ministerstva nic neušetřila, a na platy měl jen 12 miliard korun. V neděli už vycházel z nové predikce vývoje ekonomiky a přišel na to, že díky příjmům získá navíc 11 miliard korun, dohromady tak na platy bude 23 miliard. K tomu, aby se uspokojily všechny požadavky (vysoké školy, doprava), chce Pilný po ministerstvech, aby z nevyčerpaných prostředků našly čtvrtinu. To má dát dohromady 10 miliard.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.