Hlavním důvodem pro koupi vozu "na firmu" jsou daňové úspory. Asi nejznámější je možnost odpočtu DPH. Ta se týká samozřejmě jen těch podnikatelů, kteří jsou plátci této daně a mají nárok na odpočet DPH. Kupující zaplatí plnou cenu včetně částky odpovídající DPH, nicméně při splnění zákonných podmínek, například že vůz bude používán pro ekonomické účely, si může celou či poměrnou část daně odečíst. Daň mu bude následně vrácena finančním úřadem na základě podaného přiznání k DPH. Při koupi vozu v hotovosti či na úvěr se DPH odpočítává najednou, při operativním leasingu postupným vyúčtováním s každou splátkou.

Dalšího snížení daňové zátěže, tentokrát v souvislosti s daní z příjmu, se dosáhne odečtením ceny vozidla jako daňově uznatelného nákladu, v důsledku čehož dojde ke snížení daňového základu. V tomto případě se auto neúčtuje jako jednorázový náklad, ale odpisuje se po dobu pěti let. To však opět platí pouze při koupi auta na úvěr či v hotovosti, u leasingu nelze auto odpisovat, ale jako daňově uznatelný náklad se použijí leasingové splátky (za předpokladu splnění ostatních podmínek pro finanční nebo operativní leasing z pohledu daně z příjmů).

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.