V půl páté ráno vkročila do olympijské vesnice smrt. Měla podobu osmi stínů, které se přehouply přes plot a zamířily k budově, v níž spali členové izraelské výpravy. Palestinští teroristé nebloudili, šli najisto. Dva členové této skupiny pojmenované Černé září se předtím nechali zaměstnat při stavbě mnichovské olympijské vesnice, areál tedy znali. Úder, k němuž došlo 5. září 1972, tedy před 45 lety, byl připraven důkladně.

A to včetně kopií klíčů od apartmánů obývaných právě Izraelci. Jedna z nich se však v zámku napoprvé zasekla a šramot zaujal pozornost Josefa Gutfreunda, čtyřicetiletého rozhodčího soutěží v řeckořímském zápase. Když zjistil, že budovu obsazují nezvaní návštěvníci, zařval: "Kluci, kryjte se!" A zablokoval na několik okamžiků dveře. Díky tomu se trenérovi vzpěračů Tuvjovi Sokolovskému podařilo uniknout.

V článku se dále dozvíte

  • Od teroristického útoku na izraelskou výpravu na mnichovské olympiádě uplynulo 45 let.
  • Mnichovské události z roku 1972 změnily mnohé. Německou vládu například přiměly k založení protiteroristické jednotky GSG9.
  • Zásadně se zostřila i bezpečnostní opatření na sportovních akcích. Nejtíživěji ale smrt z Mnichova zasáhla do životů pozůstalých.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru