Zasedání vedení Evropské centrální banky nepřineslo ve čtvrtek mnoho novinek. I tak je ale načase začít se bavit o návratu k "normální" měnové politice v eurozóně. Jaký postup lze tedy od ECB v následujících měsících a letech očekávat?

Nejvíce vodítek nám poskytl Fed, který tento návrat provádí v postupných krocích. Proto je skoro jisté, že ECB nejdříve začne postupně snižovat objem nákupů dluhopisů, než je přestane nakupovat úplně. Ani poté ale ECB neomezí celkovou hodnotu nakoupených dluhopisů. Tento krok přijde až s odstupem. Až k tomu dojde, nebude ECB celkovou hodnotu dluhopisů snižovat prodejem, ale pouze při splatnosti. A konečně, někdy mezi prvním a druhým krokem začne ECB postupně zvyšovat krátkodobé úrokové míry.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru