Hurikán Irma, který za sebou v Karibiku nechal zdevastované ostrovy a nejméně 24 mrtvých, míří směrem k americkému pobřeží, kde udeří o víkendu. Živlu nyní čelí Bahamy a severovýchod Kuby, Dominikánskou republiku a Haiti zasáhla Irma oproti obavám jen okrajově. Ke zpustošeným ostrovům na severovýchodě Karibiku se blíží další nebezpečný hurikán José.

Přestože v pátek večer hurikán Irma zeslábl na druhou nejsilnější kategorii, je stále mimořádně nebezpečný, neboť ho provází vítr o rychlosti až 250 kilometrů v hodině a vzedmuté moře. 

Hurikán Irma si na své cestě Karibikem vyžádal přes dvě desítky obětí. Devět mrtvých hlásí Francie z ostrova Svatý Bartoloměj a ze severní části ostrova Svatý Martin. Dva mrtvé zanechal živel na jižní, nizozemské části ostrova. Z obou částí Svatého Martina úřady hlásí případy rabování. Irma zabila i jedno dítě na Barbudě, dalšího člověka na Anguille, tři osoby na Portoriku a po čtyřech na Amerických a Britských Panenských ostrovech.

Kromě životů bral hurikán také střechy nad hlavou. "Z padesáti procent obyvatel jsou bezdomovci," řekl premiér státu Antigua a Barbuda Gaston Browne. "Je to strašné. Je to jako něco, co není z tohoto světa," cituje deník New York Times Josého Pereze z ostrova Culebra patřícího k Portoriku.

Velké obavy panovaly z následků hurikánu na Haiti, které se ještě nevzpamatovalo z dřívějších přírodních katastrof a kde někteří lidé odmítli ohrožené oblasti opustit. Hurikán ale nakonec přešel severně od ostrova Hispaniola a v Dominikánské republice i na Haiti, které se o ostrov dělí, způsobil jen menší škody, podle dosavadních zpráv tu nikdo nezahynul.

Kuba očekává největší problémy spojené s Irmou v noci na sobotu místního času. V plném proudu jsou přípravy na úder hurikánu i na Floridě, kde se očekává v noci na neděli místního času (v neděli ráno SELČ). Guvernér Rick Scott nařídil evakuaci půl milionu lidí z pobřežních oblastí, stejnému počtu doporučil evakuaci i guvernér Georgie Nathan Deal. Až půl milionu lidí by na Floridě mohlo přijít o elektřinu.

"Vyzývám všechny, aby odjeli raději dříve než později. Mohou zůstat stát v kolonách nebo strávit bouři v autě, což není nejlepší místo," uvedl starosta Miami Carlos Giménez. Jihozápadní cíp Floridy opouštějí místní obyvatelé i turisté po dvou dálnicích, podle svědků jde o nepřetržitý proud automobilů. 

Od pátku jsou zrušeny veškeré lety do Miami z Jižní Ameriky a z Evropy. ­Aerolinky se pokoušejí zajistit odlet všem, kteří ještě před dopadem hurikánu chtějí Floridu opustit. Uzavřeny budou i přístavy, všechny lodě musí odplout do pátku.

Ředitel americké Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) Brock Long varoval, že část USA hurikán zcela zpustoší. Obyvatele nicméně ubezpečil, že úřady jsou připravené poskytnout masivní pomoc. Podle původních předpovědí měla Irma postupovat severně podél pobřeží Floridy, nyní však americké Národní středisko pro hurikány(NHC) očekává, že oko cyklonu projde středem poloostrova.

Další hurikány se blíží

Na čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň v Atlantiku zesílil také hurikán José. Podle dosavadních odhadů by se měl v sobotu přehnat přes severovýchodní část Malých Antil, které už zpustošila Irma. Následně by se ale měl na rozdíl od ní stočit k severu a pokračovat nad Sargasové moře. Kromě hurikánů Irma a José se v oblasti vyskytuje i třetí hurikán Katia, který se zformoval nad Mexickým zálivem a zatím dosáhl druhého z pěti stupňů. Nad východní Mexiko by měl dorazit v sobotu.

130 miliard dolarů

Banka Barclays očekává při naplnění nejhorších scénářů škody způsobené Irmou v hodnotě 130 miliard dolarů

Hurikány obvykle nad pevninou slábnou, protože přijdou o svůj "pohon": teplé vody oceánu. Na Floridě je ale situace složitější, protože po přechodu přes úzký pás pevniny na jihozápadě státu se hurikán vrací nad moře a znovu nabírá sílu. To byl i případ hurikánu Katrina, který v roce 2005 připravil o život přes 1800 lidí ve státě Louisiana a stal se největší přírodní pohromou v dějinách USA.