V dráze hurikánu Irma, který devastuje Karibik a řítí se k Floridě, by se mohlo ocitnout i tamní luxusní letovisko Mar-a-Lago amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ale i případné škody na jeho majetku s odhadovanou hodnotou ve výši 200 milionů dolarů nejsou ničím ve srovnání s tím, co je pro Donalda Trumpa v sázce politicky.

"Hurikán Irma zuří, ale my už máme na místě týmy talentovaných a odvážných lidí, připravených pomoct. Dávejte na sebe pozor, zůstaňte v bezpečí!" napsal prezident
ve čtvrtek na Twitteru.

Trumpovi je jasné, že v čase krize musí být Američanům na očích. Přírodní katastrofy nebo lidmi způsobené tragédie, které po sobě vedle obrovských materiálních škod zanechávají lidské oběti, jsou zásadními zkouškami amerických prezidentů. Testem rozhodnosti, vůdčích kvalit a také schopnosti sjednotit národ.

42 miliard

Škoda, v dolarech, způsobená v roce 1992 na Floridě hurikánem Andrew. Irma může být horší.

Donald Trump za sebou už dvě takové zkoušky má, a s rozdílným vyzněním. Jeho reakce na incident v Charlottesvillu ve Virginii, kde na začátku srpna při střetu mezi demonstranty krajní levice a krajní pravice zabil mladý neonacista autem jednu ženu, Ameriku rozdělila.

Nejen demokraté, ale také někteří republikáni Trumpovi vyčetli, že jeho vyjádření bylo nepřípustně, nebezpečně vlažné k projevům rasismu a neonacismu v americké společnosti.

Hurikán Harvey, jehož přívalové deště před deseti dny zaplavily texaský Houston, podle většinového hodnocení amerických médií ale už prezidenta zastihl lépe připraveného. Trump od počátku dával vědět, že situaci osobně sleduje a koordinuje přípravu federální pomoci. Při nejbližší možné příležitosti, aby tím nenarušil průběh záchranných prací, se pak Trump vypravil do postižených oblastí Texasu a Louisiany.

Pravděpodobně už o víkendu by pak měl Kongres schválit první část Bílým domem požadovaných prostředků na sanaci škod po hurikánu Harvey. Ve srovnání s některými předchozími hurikány, například s bouří Sandy, která v roce 2012 poničila pobřeží New Jersey a New Yorku, přichází pomoc o poznání rychleji.

Podle amerických médií na tom měl prezident Trump velký osobní zájem. Pro prosazení finančního balíčku se dokonce na středečním jednání v Bílém domě přiklonil k řešení, které navrhli opoziční demokraté. Jeho vlastní republikáni tím byli podle amerického tisku "naprosto zaskočeni".

Ale Trump se mohl médiím, a jejich prostřednictvím americké veřejnosti, pochlubit, že peníze pro postižené hurikánem Harvey jsou na cestě.

"Protože všichni samozřejmě chceme situaci zvládnout," uvedl Trump. Jenže ve chvíli, kdy takto řeší následky jedné krize, už přichází další. K finanční částce na sanace po hurikánu Harvey tak republikáni v Kongresu už přidali i první, jakési preventivní výdaje, které budou potřeba po úderu hurikánu Irma. Z osmi miliard částku zdvojnásobili na 15 miliard dolarů.

Pokud by se naplnily nejhorší možné scénáře a Irma by skutečně udeřila na východní pobřeží Floridy v plné síle, mohly by být škody obrovské. Určitě horší než ty, které v roce 1992 způsobil hurikán Andrew.

Tato bouře nejvyšší páté kategorie, která po sobě před čtvrtstoletím zanechala přes stovku obětí a na čtyřicet miliard škod, byla dosud nejničivějším hurikánem, který za posledních sto let Floridu postihl.

V roce 1992 byl tehdejší prezident George Bush starší za svoji reakci na hurikán Andrew z jedné strany chválen, protože přímo na místě projevil velkou účast s postiženými lidmi. Zároveň byl ale kritizován za špatnou koordinaci federální pomoci.

Už zcela jednoznačně špatně si však vedl prezident George Bush mladší. Jeho zprvu nesoustředěná a celkové pomalá reakce na hurikán Katrina pro něho byla skutečným politickým debaklem, z něhož se do konce svého prezidentství už nikdy plně nevzpamatoval.

Prezident Trump, jak napsal na Twitter už po hurikánu Harvey, má tuto historickou lekci na paměti, a nechtěl by ji zopakovat.