Když v očích pohodově naladěného Andreje Babiše někdo z jeho kandidátů udělá chybu, obvykle ho sice opraví, ale na veřejnosti to udělá formou žertu. Majitel liberecké pekárny Jiří Bláha, místní volební lídr hnutí, měl ve čtvrtek tu smůlu, že zahajoval kampaň s předsedou ANO jen pár hodin potom, co sněmovna Babiše vydala policii kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Bláha si chtěl během diskuse se středoškolskými učiteli zanadávat na to, jak politici před volbami něco slíbí, ale pak své sliby hodí pod stůl. "Tahle vláda svůj koaliční program skoro celý splnila," zpražil podnikatele Babiš. Pekař si všiml nelibé reakce šéfa hnutí a do zbytku debaty se zapojoval s menší vervou.

V pochmurném deštivém libereckém počasí měl kolem sebe Babiš hodně obdivovatelů, ale objevili se i kritici, kteří mu během autogramiády před obchodním domem v centru města vynadali. "Proč nejste strana, proč jste jen hnutí? Já vám to řeknu, jako strana byste museli mít stanovy a těch byste se museli držet," vtrhl asi padesátiletý muž mezi Babišovy příznivce čekající na podpis. "Jsou to podvodníci a darebáci, prolhaní zloději," křičel obecně na adresu politiků. Jindy energický Babiš prakticky nereagoval, dál rozdával podpisy. Přitom na výjezdech do regionů v květnu a červnu se svými oponenty diskutoval, využíval své výřečnosti, smyslu pro humor, argumentoval a snažil se je přesvědčit, že se mýlí.

V Liberci to za něj udělali někteří jeho fanoušci, použili však ostřejší výrazy a vynechali argumenty. Kritikovi šéfa ANO tak přispěchal na pomoc Libor Starý, řidič linkového autobusu, který stál zaparkovaný nedaleko. V jedné ruce držel béžový hrnek, v druhé svačinu. "Právě jsem měl pauzu, ale posílali toho pána pryč, tak jsem se ho chtěl zastat," vysvětloval řidič, proč se do drobné slovní roztržky zapojil vybavený rohlíkem.

Situace, kdy se předseda ANO a favorit voleb setká s kritiky, jsou výjimečné. Obvykle ho obklopuje opačně naladěná sestava. "Děkuji, pane budoucí premiére. Držíme palce vítězi voleb," poděkoval za podpis důchodce, který si na autogram musel vystát frontu. "Nenechte se otrávit. Nenechte se zastrašit. Vydržte," slyšel Babiš od ostatních obdivovatelů.

Předseda ANO má úspěchy zvláště u žen, které za ním během předvolební kampaně ve čtvrtek přicházely nejčastěji. "Naprosto mu důvěřuji. Jsem obchodnice a asi jako jedna z mála souhlasím s elektronickou evidencí tržeb," odpověděla provozní Andrea na dotaz, čím ji Babiš oslovil. Některé ženy tedy chválí jeho politiku, zatímco jiným se předseda ANO líbí jako muž.

Vědí to i partneři těchto voliček, a tak není výjimkou, že sice vystojí frontu na podpis do knihy nazvané O čem sním, když náhodou spím, ale do věnování píše Babiš ženská jména.

V Liberci tak ve čtvrtek po návratu z práce dostala nějaká Alenka, Miládka a Jaruška jako pozornost od manžela dlouhodobou vizi Česka s podpisem bývalého ministra financí, který může za pár dnů čelit obvinění z podvodu.

Související