Prezidentovým úkolem není moc vykonávat, ale odvracet od ní pozornost. Slavná věta z legendární fantasy Douglase Adamse se může v Česku v lehké obměně stát brzy realitou.

Zcela vážně se debatuje o možnosti, že by demokratické strany po volbách vstoupily do koalice s hnutím ANO − za předpokladu, že by se premiérem stal někdo jiný než trestně stíhaný Andrej Babiš. Znamenalo by to jediné: Česko by mělo loutkového premiéra, vládu by ve skutečnosti řídil Babiš přes esemesky.

Ovšem nikde není psáno, že k téhle právě tak divoké jako pokrytecké variantě musí dojít. Je docela dobře možné, že sliby lidovců, sociálních demokratů, ODS a dalších, že "s Babišem nikdy", vysublimují přesně v momentu, kdy se uzavřou volební místnosti. Vzpomeňme na rok 1998, kdy proti sobě Václav Klaus a Miloš Zeman mobilizovali, aby pak uzavřeli opoziční smlouvu. Nebo na rok 2006, kdy byl v jeden moment tehdejší předseda KDU Miroslav Kalousek ochoten jít do vlády s podporou komunistů.

Stačí zkrátka, když šéfové demokratických stran nakonec řeknou, že "chtějí zabránit horší variantě" (což by mohla být třeba vláda ANO tolerovaná komunisty a okamuristy) a mohou chutě naskočit do vlády premiéra Andreje Babiše stíhání nestíhání. Možností, které mohou nastat, je hodně a můžeme se spolehnout jen na jediné: budeme, jako skoro vždy, překvapeni.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?