Prezidentovým úkolem není moc vykonávat, ale odvracet od ní pozornost. Slavná věta z legendární fantasy Douglase Adamse se může v Česku v lehké obměně stát brzy realitou.

Zcela vážně se debatuje o možnosti, že by demokratické strany po volbách vstoupily do koalice s hnutím ANO − za předpokladu, že by se premiérem stal někdo jiný než trestně stíhaný Andrej Babiš. Znamenalo by to jediné: Česko by mělo loutkového premiéra, vládu by ve skutečnosti řídil Babiš přes esemesky.

Ovšem nikde není psáno, že k téhle právě tak divoké jako pokrytecké variantě musí dojít. Je docela dobře možné, že sliby lidovců, sociálních demokratů, ODS a dalších, že "s Babišem nikdy", vysublimují přesně v momentu, kdy se uzavřou volební místnosti. Vzpomeňme na rok 1998, kdy proti sobě Václav Klaus a Miloš Zeman mobilizovali, aby pak uzavřeli opoziční smlouvu. Nebo na rok 2006, kdy byl v jeden moment tehdejší předseda KDU Miroslav Kalousek ochoten jít do vlády s podporou komunistů.

Stačí zkrátka, když šéfové demokratických stran nakonec řeknou, že "chtějí zabránit horší variantě" (což by mohla být třeba vláda ANO tolerovaná komunisty a okamuristy) a mohou chutě naskočit do vlády premiéra Andreje Babiše stíhání nestíhání. Možností, které mohou nastat, je hodně a můžeme se spolehnout jen na jediné: budeme, jako skoro vždy, překvapeni.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.