Nová strategie, jak se budou rozdělovat peníze z evropských fondů, reaguje na minulé chyby. Celý systém bude přehlednější, pravidla budou přesnější a struktura jednodušší, sliboval v dubnu 2014 tehdejší náměstek ministryně pro místní rozvoj a současný zástupce ředitelky kabinetu eurokomisařky Věry Jourové Daniel Braun. Realita je ovšem naprosto opačná. Už na začátku přišel skluz, který měla z jedné třetiny na svědomí Evropská komise, zbytek padá ovšem na vrub České republiky. Výzvy se začaly vypisovat se zpožděním, současný stav čerpání je tragický. Do konce července jednotlivé resorty proplatily pouze zhruba deset procent z celkové částky. A není to chyba unie.

Některé programy vymyšlené českými úředníky nedávají smysl. Chyby v dotačním programu na výstavbu vysokorychlostní sítě nyní řeší Evropská komise. Vysvětlení MPO, že podnikatelé bojkotují dotace ve výši 14 miliard korun, je směšné. O peníze by zájem byl, kdyby byl program splnitelný. To samé platí i pro podporu výstavby kogeneračních elektráren.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?