Nová strategie, jak se budou rozdělovat peníze z evropských fondů, reaguje na minulé chyby. Celý systém bude přehlednější, pravidla budou přesnější a struktura jednodušší, sliboval v dubnu 2014 tehdejší náměstek ministryně pro místní rozvoj a současný zástupce ředitelky kabinetu eurokomisařky Věry Jourové Daniel Braun. Realita je ovšem naprosto opačná. Už na začátku přišel skluz, který měla z jedné třetiny na svědomí Evropská komise, zbytek padá ovšem na vrub České republiky. Výzvy se začaly vypisovat se zpožděním, současný stav čerpání je tragický. Do konce července jednotlivé resorty proplatily pouze zhruba deset procent z celkové částky. A není to chyba unie.

Některé programy vymyšlené českými úředníky nedávají smysl. Chyby v dotačním programu na výstavbu vysokorychlostní sítě nyní řeší Evropská komise. Vysvětlení MPO, že podnikatelé bojkotují dotace ve výši 14 miliard korun, je směšné. O peníze by zájem byl, kdyby byl program splnitelný. To samé platí i pro podporu výstavby kogeneračních elektráren.

V článku se dále dozvíte

  • Peníze z evropských fondů se měly rozdělovat jednoduše a přehledně.
  • Realita je přesně opačná, programy jsou složité, některé z nich nedávají smysl.
  • Nejde o chybu unie, podmínky stanovují čeští úředníci, kteří se míjejí s podnikatelskou realitou.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.