Vánoční večeře roku 2009 se v rodině finského programátora Niklase Heda moc nepovedla, protože maminka spálila krocana. Místo aby se jako každý rok věnovala s maximální péčí troubě, tentokrát odbíhala ke svému mobilu a pálila na něm rozzuřenými barevnými ptáčky po hamižných zelených prasátkách. Hra Angry Birds byla tehdy venku jen pár dní a paní Hedová se jí zjevně nemohla nabažit.

"To je skvělé," radoval se syn a vůbec ho netrápilo, že štědrovečerní pochoutka bude mít do pochoutky daleko. Jeho matka, která jinak na počítači ani mobilu nic nehrála, mu svou roztržitostí potvrdila, že Angry Birds, na něž Niklas se svou firmou Rovio tolik sázel, by mohli být hit.

A trefil se. K dnešku mají Angry Birds téměř čtyři miliardy stažení a vznikl kolem nich celý byznysový mikrokosmos. Naštvaní ptáci se prodávají jako plyšové figurky, tisknou se na trička, mají vlastní kanál v televizi i na YouTube, hra přeskočila z mobilů do herních konzolí a za lístky na film Angry Birds loni lidé utratili po světě 350 milionů dolarů, takže už se chystá napřesrok jeho pokračování.

V článku se dále dozvíte

  • Finské Rovio, tvůrce populární hry Angry Birds, se chystá vstoupit na helsinskou burzu.
  • Většinovým majitelem společnosti je Kaj Hed, otec a strýc dvou zakladatelů firmy.
  • Hodnota firmy by podle odhadů mohla být až dvě miliardy dolarů, v posledním roce se vrátila díky úspěšnému filmu do zisku.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru