Humanita je to, co činí člověka člověkem. Jak to vypadá, když se humanita vypaří, zjistila Evropa po druhé světové válce, kdy "objevila" koncentrační tábory. O jejich existenci sice mělo mnoho politiků zprávy, ale ty se jim zdály tak neuvěřitelné, že je vytěsnili. Historie má tendenci se opakovat. Uprchlické tábory v Libyi sice nemají spalovací pece, podle organizace Lékaři bez hranic i tak představují peklo na zemi, kde je možné vše − únosy, mučení, vydírání. Pro evropské politiky jsou tyto tábory spásou. Migranty nikdo nechce, jejich utrpení je nezajímavé a v ideálním případě vzdálené. Papež František nedávno upozornil, že každý člověk má právo na ochranu života, a dostalo se mu nálepky "zrádce". Jenže když posíláme jiné lidi do pekla, kde nakonec skončíme my?

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru