Trvalo to déle, než se čekalo, ale poslanci nakonec zbavili imunity šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho prvního místopředsedu Jaroslava Faltýnka. Oba s největší pravděpodobností čeká trestní stíhání kvůli majetkovým převodům ve Farmě Čapí hnízdo.

První bod středeční schůze Poslanecké sněmovny měl skončit během dopoledne, diskuse se ale nakonec protáhla až do večera. Jednání zdržely hlavně projevy zástupců ANO, kteří bránili své lídry. Nakonec před hlasováním odešli ze sálu.

Co rozhodnutí sněmovny znamená? Potvrdilo se, že Babiš nemá na politické scéně spojence, který by ANO v kritické chvíli podržel. Policejní vyšetřování tak lídra hnutí před volbami odsuzuje k postavení bojovníka proti všem.

Sedmihodinový maraton

Předseda ANO Andrej Babiš a jeho pravá ruka v hnutí Jaroslav Faltýnek se před sněmovnou plamenně hájili. "Mě neumlčíte, nezastrašíte a taky se mě nezbavíte," prohlásil Babiš a vyzval poslance, aby ho vydali k trestnímu stíhání. Právě zástupci jeho strany ale hlasování o zbavení imunity celý den zdržovali a nakonec vůbec nehlasovali – až na Babiše a Faltýnka, kteří se svým vydáním souhlasili. Pro vydání Babiše hlasovalo po sedmihodinové rozpravě 123 ze 134 přítomných poslanců, o vydání Faltýnka rozhodlo 120 ze 133 hlasujících členů dolní komory.

Babiš si tuto roli sám vybral, už když před lety vstupoval do politiky, a sám ji průběžně přiživuje. S obviněním za neoprávněnou dotaci pro Čapí hnízdo se však ocitá v nepříznivé situaci, kdy už nemá jinou alternativu. Potřebuje takový úspěch v říjnových volbách, který by ANO vynesl nadpoloviční počet poslanců.

Nejde jen o to, že by většina zákonodárců mohla Babiše a Faltýnka zbavit trestního stíhání − po volbách se nejspíš bude o jejich imunitě jednat znovu, protože s novými poslaneckými mandáty oba znovu získají také imunitu. Už vynucený odchod z ministerstva financí mohl Babiše utvrdit v tom, že jistotu bezpečného vládnutí mu dává pouze jednobarevná vláda ANO.

A to je velmi těžký úkol. I proto, že trestní stíhání odkazuje Babiše před volbami do defenzivy, což je pozice, jež stylu kampaně ANO nevyhovuje. V předchozích volbách Babiš uspěl s billboardovou masáží ve stylu "My jsme ti noví, nezkorumpovaní profíci, kteří to prostě zařídí". Nyní musí nejprve obhájit svoji účast a působení ve vládě, a navíc se potýkat s nálepkou podvodníka, který kvůli padesátimilionové dotaci pro malé a střední podniky "uzpůsobil" vlastnickou strukturu svého rekreačního zařízení.

Někteří politologové upozorňují, že se Babišovo a Faltýnkovo obvinění nemusí projevit na volebním výsledku ANO. Vždyť předseda hnutí už má za sebou jiné aféry, například s využíváním korunových dluhopisů Agrofertu, a v průzkumech se to neprojevilo.

Není však pochyb, že středeční rozhodnutí sněmovny přinejmenším vyostřuje jedno z hlavních konfliktních témat − obecný postoj k Babišovi, jeho mocenskému přesahu napříč byznysem, médii a politikou a v neposlední řadě vůči jeho plánům, jež zahrnují i zásahy do zavedeného řádu, jako je zrušení Senátu nebo změna volebního systému.

Faktem je, že kauza Čapí hnízdo Babiše už nyní poškozuje, a to nejen z pohledu stoupenců, kteří nepatří do tvrdého voličského jádra ANO. Žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání prokazatelně snížila Babišův koaliční potenciál. Pokud se donedávna představitelé ČSSD nebo KDU-ČSL byli ochotni smířit s tím, že půjdou do vlády vedené šéfem ANO, nyní jej předem diskvalifikují. V úvahu podle nich přichází koalice s ANO, ale bez jeho předsedy.

Spojení s ANO bez Babiše ve Strakově akademii však nedává potenciální koalici dobré vyhlídky pro klidné a delší vládnutí. Dokud se případ Čapího hnízda nevyřeší, ponese v sobě ANO trvalý prvek nestability. Čím déle se navíc kauza potáhne, tím hůře budou koaliční partneři vysvětlovat svým voličům, proč zůstávají ve svazku s "ocejchovanou" stranou.

Nemluvě o zmatcích, které může způsobit dirigování kabinetu Babišem zvenčí.

Někteří členové hnutí si dovedou představit českou variantu polského "modelu Kaczynski", kdy lídr nejsilnější vládní strany nesedí ve vládě. Pro člověka jako Babiš, přivyklého šéfování koncernu s tisícovkami zaměstnanců, je ovšem něco takového stěží stravitelné. Jeho cílem bylo vždy premiérské křeslo. Teď však nemůže počítat ani s variantou, že by formálně předal řízení svojí dvojce, tedy Faltýnkovi, protože ten má na krku stejnou kauzu.

Jen pár dní před hlasováním o imunitě Babiš představil program hnutí ANO s názvem Teď nebo nikdy. V projevu se pasoval na bojovníka, který se nenechá umlčet a dál povede tažení proti "zákeřné korupční hydře" dusící Českou republiku.

V překladu to znamená, že druhý nejbohatší podnikatel Česka sází zhruba na stejnou notu jako před minulými volbami. Vzhledem k obvinění mu ani nic jiného nezbývá. Tentokrát jsou však okolnosti mnohem méně příznivé než před čtyřmi lety. Zatímco tehdy ve veřejném prostoru rezonovalo téma korupce a zároveň jakési deprese vládnutí − a Babiš se na této vlně celkem umně svezl −, v současnosti takové nálady nedominují.

Dosluhující vláda s ministry za ANO se mohla vyhřívat na hospodářské konjunktuře, jež odvrátila pozornost voličů od nepříjemných témat jako propuštění z práce nebo utahování opasků, ale i od korupce. Je tedy otázkou, jestli Babišova vzpoura proti "establishmentu" zabere. Za situace, kdy má Česko nejnižší míru nezaměstnanosti v EU a růst mezd trhá rekordy, se pod válečný prapor nebude vábit snadno.

Mapa lídrů kandidátek politických stran:

Pro zobrazení kandidátů klikněte na kraj.

Pozn.: Uvádíme kandidáty 10 stran, které mají šanci dostat se do parlamentu.

Zdroj dat: ČTK