Andrej Babiš má svým způsobem pravdu − jeho kauza je politická. Ovšem ne v tom smyslu, že by na něj někdo něco ušil. Ale v tom smyslu, že bude mít vliv na výsledek voleb, který je vždy nakonec sumářem toho, jak je ten který politik vnímán. Takže jak to nyní, po mnohahodinovém sněmovním jednání o vydání Andreje Babiše (a Jaroslava Faltýnka) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo vypadá?

Odpověď není snadná, ale Babiš si zřejmě nepohoršil tak, jak by si jeho oponenti přáli. Opět předvedl, že je nejen v ofenzivě, ale i v defenzivě zatraceně dobrý. Překvapivě sám požádal sněmovnu, aby ho ke stíhání vydala. Pravda: vlastně mu nic moc jiného nezbývalo, ještě v dubnu na Facebooku psal, že imunita by měla být zrušena, protože "poslanci nejsou žádní nadlidi", takže kdyby se za ni teď schoval, byl by v lepším případě za zbabělce, v horším za šaška. Ovšem vtip byl v celkovém aranžmá, které Babiš dokázal poslanecké schůzi vtisknout. Zákonodárci hnutí ANO se za svého šéfa bili jako lvi, takže nakonec to celé mělo až biblické vyznění: Mistrovi učedníci bojují, horlí, pláčou, leč "svatý" Andrej odchází hrdě a povzneseně na kříž, uchystaný zlovolnými farizeji, se záměrem obětovat se za celou zemi. Geniální konstrukce. Všechna čest stratégům ANO, kteří tohle vymysleli.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru