V zasklené lóži na stadionu fotbalové Sparty působí sympaticky a uvolněně, přestože říká, že má hlad a shání se po jídle. Domluvený rozhovor ale kouč nezkrátí ani o minutu. A pokud ho novináři po současných nelichotivých výkonech týmu otravují, Andrea Stramaccioni to na sobě nedá ani v nejmenším znát. Ochotně vyťukává kód u dveří a kvůli focení nás pouští přímo na trávník. Když tvrdí, že se mu v Praze moc líbí, nezní to jako fráze.

Ve frázích nemluví, ani když je řeč o tom, že se Spartě pod jeho vedením moc nedaří. Rozhodně nemá problém naznačit, že v kabině nejslavnějšího českého klubu neklape všechno tak, jak by mělo. Bývalý trenér milánského Interu je skálopevně přesvědčen, že uspěje.

Žil jste a trénoval ve velkých a nádherných městech, v Římě, Miláně a Aténách. Jak byste s nimi Prahu porovnal?

Praha na mě udělala mimořádný dojem. Byl jsem tu před 20 lety, a když jsem přijel teď, viděl jsem obrovskou změnu. Pocházím z Říma, jsem na to hrdý a to město miluji, ale Řím takový rozvoj za posledních 20 let rozhodně neprodělal. Ten pocit, když vidíte tu vydařenou proměnu, je vůbec nejlepší dojem, jaký z města můžete mít. Češi na to mohou být hrdí a Praha může být příkladem pro ostatní.

Co už jste z Prahy stihl vidět, co se vám líbí nejvíc?

Mohl bych mluvit o Karlově mostě nebo o Hradčanech, ale to zná každý. Dám jiný příklad, který se může zdát banální − modré parkovací zóny pro lidi, kteří v dané čtvrti bydlí. S manželkou si říkáme, že to je geniální nápad, a přitom tak jednoduchý. V Římě parkujeme doslova auto na autě.

Jezdíte po Praze jen autem, nebo jste už jel i hromadnou dopravou?

Ještě než jsem podepsal smlouvu, jeli jsme s manželkou z Můstku od zmrzliny Angelato k hotelu Pyramida, kde jsem tehdy bydlel. Hromadná doprava tu funguje skvěle. Teď s ní ale nejezdím, protože když vyjdu na ulici, často slyším: "Trenére, trenére." Jsem dost uzavřený člověk, nemám problém s tím se podepsat nebo vyfotit, ale nevyhledávám to. Moje žena však jezdí hromadnou dopravou pravidelně.

Andrea Stramaccioni (41)

◼ Fotbalový trenér, vedl Inter Milán, Udine a Panathinaikos Atény. S dorostem Interu vyhrál mládežnickou obdobu Ligy mistrů. Úspěch s týmem dospělých mu ale zatím chybí. Andrea Stramaccioni pochází z Říma a vedle fotbalu stihl také vystudovat práva.

◼ Do Sparty si jej vybral klubový šéf Daniel Křetínský, který díky svému podílu v Energetickém a průmyslovém holdingu patří mezi dolarové miliardáře, potažmo mezi nejbohatší Čechy. Spartu si koupil v roce 2004, o vlastnictví klubu se dělí se skupinou J&T. Lukrativní Ligu mistrů si v ní ovšem společně užili naposledy v roce následujícím.

◼ Od italského trenéra si Křetínský slibuje, že Spartu mezi evropskou klubovou elitu navrátí.

Takže vás lidé na ulici často poznávají?

Ano. Jsou velmi slušní. Je to jiné než v Itálii a naprosto jiné než v Řecku.

V čem jiné?

Nikde jsem neměl špatnou zkušenost. Ale v Itálii a v Řecku je všechno mnohem vášnivější. Fotbal je v Itálii součástí kultury. Neznámého člověka se nejdříve zeptáte, jak se jmenuje, a hned poté, kterému klubu fandí. No a v Řecku, tam vás na ulici doslova nenechají projít. Když vás poznají, všichni na vás sahají. V Česku je fotbal sport, v Itálii je to osobnostní znak každého člověka.

V Praze jste neměl negativní zkušenost s lidmi? Nevyčítali vám třeba slabé výkony Sparty.

Ne, nikdy. I setkání s vlajkonoši Sparty bylo příjemné. Jsou velmi vášniví, což je samozřejmé, protože milují svůj klub a chtějí, aby hrál co nejlépe.

Zvládáte nějaká česká slovíčka?

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se