Učitelé vyhlásili stávkovou pohotovost a vůbec se jim nelze divit. Celá politická reprezentace se oficiálně shoduje, že by měli dostat přidáno, ale skutek zase utek. Koalice se hádá, odkdy přidat a o kolik vlastně, a ministr financí Ivan Pilný z hnutí ANO do toho brumlá, že v rozpočtu stejně nejsou peníze. A to je prosím pěkně před volbami, takže vládní partaje mají všechny důvody učitele nenaštvat. Co by asi tak bylo po volbách? Kontrolka opatrnosti už nebliká, kontrolka přímo řve.

Učitelé se připravují na stávku, odbory vyhlásily pohotovost

Zdá se sice, že po pětadvaceti letech, kdy se poměr platů vysokoškolsky vzdělaných učitelů k průměrnému příjmu neměnil (osciluje mezi 105 a 110 procenty), se přece jen něco hýbe. Partaje se ve volebních programech předhánějí v ochotě přidávat. ČSSD mluví o růstu platů na 130 procent průměrného příjmu, lidovci to mají podobně, ANO v programu píše, že přidá učitelům za čtyři roky 50 procent. Ale upřímně řečeno, věřte někomu, kdo byl čtyři roky u moci a udělal zhruba to samé co všichni jeho předchůdci − nic. Další věcí je, jak vážně volební programy brát. Najdeme v nich kdeco. ČSSD chce třeba opravit všechna nádraží v zemi, Andrej Babiš hodlá stavět rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou… Verbální miliardy sviští o sto šest, těžko říci, co z toho je míněno vážně a co jen jako folklor. Co když jsou folklorem opět právě učitelské platy? Kantoři správně tuší, že kdyby zůstali zticha, mohli by si po volbách opět vyslechnout, že "z objektivních příčin"… "vzhledem k realitě rozpočtu"… "zasazeno do reálného ekonomického rámce"… prostě že zase nebude nic. A že dál vyjde nastejno, jestli sedí za katedrou, nebo za kasou v Lidlu. Zmar a deziluze na pokračování.

V článku se dále dozvíte

  • Hrozba stávkou je extrémní krok. Ale extrémní je i situace, kdy jsou čeští učitelé příjmově na chvostu zemí OECD.
  • Požadované zvýšení platů o patnáct procent je naprosté minimum.
  • Je ostudné, že v zemi, která se tak ráda pyšní odkazem Komenského, si musí učitelé vynucovat nebalkánské platy hrozbou stávky.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.