Mohla to být klidná schůze sněmovny, jedna z posledních v tomto funkčním volebním období. Žádná velká očekávání − na pořadu mají být různé zprávy, mezinárodní dohody a pár zákonů, zejména těch vrácených Senátem. Jenže politika je zrádná v tom, že nikdy není nic jisté, a když už se zdá, že průběh bude očekávatelný, přijde zvrat. Můžete plánovat sebelépe, ale jistotu, že vše vyjde, nikdy nemáte. V takové chvíli je dobré mít zkušenosti a reagovat na změnu situace. Politickou zkušenost nenahradí sebelepší tým odborníků na PR a marketing.

Poslanci hnutí ANO postupně obracejí. Původně chtěli svého šéfa Babiše vydat, teď mlčí, anebo mění názor

Ukázalo se to i v tomto volebním období. Kauza Čapí hnízdo se táhne už od konce roku 2015. Policisté vyšetřují možné podvodné jednání v získání dotace na unikátní resort mnoho měsíců a přiznávají, že se jedná o případ velmi komplikovaný. A politicky ošemetný.

Naposledy měli policisté ukončit vyšetřování v březnu. Babiš byl se svým týmem dobře připraven. Nenechal nic náhodě a začal veřejnosti představovat svůj snář. Jistě si vybavíte, jak se začaly objevovat billboardy, na nichž předseda hnutí ANO představoval svoji vizi rychlovlaku z Brna do Prahy. Snaha odklonit pozornost ale tak úplně nevyšla. Policie požádala o prodloužení lhůty na vyšetřování do září. Jistě, všichni věděli, že bude před volbami a že to bude nepříjemné. Když však v srpnu policisté požádali sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání, nebyl jejich "záchranný tým" připraven. Marketéři i mluvčí trávili léto na dovolené, a hlavní aktér Babiš tak byl vystaven otázkám. O tom, jak nepřípadné jeho odpovědi byly, svědčí jeho přirovnání postupu policie k 50. létům minulého století.

Teď se ANO snaží zachránit pověst svoji a zejména svého vedení. Nicméně poprvé za čtyři roky není o krok před svými soupeři a policií. Je pozadu a udělá maximum pro to, aby celá kauza nepoškodila hnutí před volbami.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru