Mohla to být klidná schůze sněmovny, jedna z posledních v tomto funkčním volebním období. Žádná velká očekávání − na pořadu mají být různé zprávy, mezinárodní dohody a pár zákonů, zejména těch vrácených Senátem. Jenže politika je zrádná v tom, že nikdy není nic jisté, a když už se zdá, že průběh bude očekávatelný, přijde zvrat. Můžete plánovat sebelépe, ale jistotu, že vše vyjde, nikdy nemáte. V takové chvíli je dobré mít zkušenosti a reagovat na změnu situace. Politickou zkušenost nenahradí sebelepší tým odborníků na PR a marketing.

Poslanci hnutí ANO postupně obracejí. Původně chtěli svého šéfa Babiše vydat, teď mlčí, anebo mění názor

Ukázalo se to i v tomto volebním období. Kauza Čapí hnízdo se táhne už od konce roku 2015. Policisté vyšetřují možné podvodné jednání v získání dotace na unikátní resort mnoho měsíců a přiznávají, že se jedná o případ velmi komplikovaný. A politicky ošemetný.

Naposledy měli policisté ukončit vyšetřování v březnu. Babiš byl se svým týmem dobře připraven. Nenechal nic náhodě a začal veřejnosti představovat svůj snář. Jistě si vybavíte, jak se začaly objevovat billboardy, na nichž předseda hnutí ANO představoval svoji vizi rychlovlaku z Brna do Prahy. Snaha odklonit pozornost ale tak úplně nevyšla. Policie požádala o prodloužení lhůty na vyšetřování do září. Jistě, všichni věděli, že bude před volbami a že to bude nepříjemné. Když však v srpnu policisté požádali sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání, nebyl jejich "záchranný tým" připraven. Marketéři i mluvčí trávili léto na dovolené, a hlavní aktér Babiš tak byl vystaven otázkám. O tom, jak nepřípadné jeho odpovědi byly, svědčí jeho přirovnání postupu policie k 50. létům minulého století.

Teď se ANO snaží zachránit pověst svoji a zejména svého vedení. Nicméně poprvé za čtyři roky není o krok před svými soupeři a policií. Je pozadu a udělá maximum pro to, aby celá kauza nepoškodila hnutí před volbami.