Před pěti lety se s manželem přestěhovala do Bruselu, nechtěla však nechat byt na pražském Smíchově ležet jen tak ladem. Zkusila ho proto pronajmout přes Airbnb. Pokus se podařil a postupně se proměnil v byznys. Dnes má Zuzana Benešová firmu Seven Keys, která spravuje a pronajímá turistům přes zmíněnou platformu tři desítky bytů zhruba stejného počtu majitelů. "Bytů bychom mohli spravovat řádově více. Zájem vlastníků je obrovský. Denně odmítáme jejich další nabídky," říká Zuzana Benešová.

HN: Proč další nabídky odmítáte? Neznamenají další byty také větší výdělek?

Dnes spravujeme 30 bytů, ale mohli bychom jich mít možná 100 nebo i více. Nabídky však často odmítáme proto, že se soustřeďujeme výhradně na pěkně zařízené byty v centru města. Ozývají se nám například lidé, kteří mají byt ve Stodůlkách nebo na Černém Mostě a chtějí ho pronajímat přes Airbnb. Nechceme je odrazovat od krátkodobých pronájmů, ale snažíme se jim vysvětlit, že konkurence už je v Praze velká a že v okrajových částech by to vyžadovalo větší úsilí za nižší příjmy. V těchto případech se spíš vyplatí pronajímat dlouhodobě.

HN: Když budu pronajímat byt v centru přes Airbnb, o kolik víc si vydělám, než kdybych tam měl jednoho dlouhodobého nájemníka?

Nedá se říct konkrétní částka, u každé nemovitosti je to jinak. Podle našich zkušeností dosahují byty, které spravujeme, ročně o 30 až 50 procent vyššího zisku.

Zuzana Benešová

S Airbnb začala, když se s manželem stěhovala do Bruselu. Tehdy zkusila pronajmout byt na Smíchově. Následně přibrala byt příbuzných, sousedů a nakonec si založila firmu Seven Keys a stará se o 30 bytů.

HN: Jak často hýbete s cenami bytů na noc? Platí, že nejvyšší ceny jsou v létě a na silvestra?

Určitě, s cenami hýbeme v podstatě neustále. Nejvíce nahoru jdou na silvestra, kdy cena bytu dosáhne až trojnásobku standardní sazby za noc. Naše výhoda je, že si už pět let vedeme databázi, do které zaznamenáváme veškeré informace o cenách a obsazenosti. Díky tomu se nám daří dosahovat co nejvyšších zisků. Funguje to pak například tím stylem, že si řekneme: Dnes se v Praze běží maraton, zvedneme ceny. Měníme je tak doslova na denní bázi.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.