Ekonomika je otázkou nabídky a poptávky. Internet umí prodejce služeb či zboží s kupujícími spojit snadno, rychle a globálně, zatímco v dobách před ním stejnou roli plnily tištěné inzertní časopisy typu Annonce.

Na stejném principu fungují webové projekty, přes které mohli původně zejména jednotlivci nabídnout za poplatek svůj čas, dovednosti nebo volný pokoj. Služba pro zprostředkování krátkodobého pronájmu Airbnb, spolujízdy Uber či nalezení paní na úklid LidskáSíla.cz jsou zkrátka specializované on-line "Annonce" současnosti. Sdílená ekonomika, jak se těmto službám dnes módně říká, existovala už dříve. Tehdy ale zároveň bylo mnoho různých inzertních publikací, které nabízely propojení nabídky s poptávkou. Trh byl roztříštěný a neumožňoval pokrýt svět jediným kliknutím.

V článku se dále dozvíte

  • Roli prostředníka mezi prodávajícími a kupujícími dříve mnohdy plnily novinové inzeráty v časopisech typu Annonce.
  • S příchodem internetu je ale postupně nahradily on-line služby takzvané sdílené ekonomiky.
  • Jednotlivé prodávající ale nyní střídají velké firmy a "sdílená ekonomika" tak už většinou nemá s tradičním sdílením mnoho společného.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru