Otázka v titulku směřuje k padesátimiliardovému limitu pro schodek státního rozpočtu na příští rok, o němž vláda v těchto dnech rozhoduje. Ano, je to týž limit, který už před rokem sklízel kritiku jako neúměrně vysoký. V mezidobí však došlo k přehodnocení oficiálního výhledu na růst ekonomiky o půl procentního bodu výše pro roky 2017 i 2018, což by mělo jen v příštím roce zajistit rozpočtu nejméně 20 miliard korun dodatečných zdrojů.

Z téměř všech vládních resortů přesto zní volání, že peníze nestačí. Není divu. Léta praktikovaný podivný systém přípravy státních rozpočtů je založený na rozhodování vlády nejen o tom, kolik komu dá, ale i kolik dá celkově. Při absenci jen naoko chtěné finanční ústavy, která by nepřekročitelný výdajový limit svěřila do rukou odborníků, brání před výdajovou explozí hlavně tradiční český konzervativismus ve finan­čních otázkách. Ten dosud brzdil křiklouny v kladení nových a nových nároků, před volbami ale jeho hlas ztrácí na síle.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru