Nekritický obdiv k digitální ekonomice, který se prakticky zhmotňuje čím dál větším podílem investic, nutně musel zaujmout regulační orgány. Výsledkem situace, kdy jakýkoliv projekt či firma bez ohledu na kvalitu dokáže získat desítky a stovky milionů dolarů přes internet, pomocí tzv. prvotního úpisu digitální měny (což lze nejlépe přirovnat k prvotnímu úpisu akcií), a kdy investoři nejsou nijak omezeni plnoletostí ani množstvím peněz (na rozdíl od burzy), je klasická bublina. Přestože jde o virtuální měny, dopad je veskrze reálný. Stejně jako ve všech ostatních investicích i zde platí, že co může být extrémně výhodné, je také velmi rizikové. Na jednu firmu, jež svým investorům, kteří ji zafinancovali prostřednictvím koupě prvotního úpisu kryptoměny, vydělá "jistotu desetinásobku", spadá dalších devět, na kterých investoři prodělají.

Nejprve Spojené státy, Kanada a Singapur proto vydaly upozornění, že se na prvotní úpis digitální měny (ICO) může vztahovat podobná regulace jako na akcie. To je ovšem v přímém rozporu s "duchem" kryptoměn, které vznikly jako anarchistická reakce na všudypřítomnou regulaci, kvůli níž je život firem i jednotlivců možná bezpečnější, ale také výrazně složitější.

V článku se dále dozvíte

  • Digitální ekonomika se dostala do hledáčku regulátorů.
  • Firmy mají nyní víc peněz prostřednictvím prvotního úpisu digitální měny než klasicky od venture kapitálových fondů.
  • Ochrana investorů zatím neexistuje, Čína proto úpisy zakázala, USA, Kanada a Singapur je chtějí regulovat stejně jako burzy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru