Na jedné straně jsou Evropané vyděšení teroristickými útoky i přílivem uprchlíků z islámských zemí a volající po omezení náboženských symbolů, jako je zahalování tváří muslimských žen. Na druhé straně jsou lidská práva a náboženská svoboda. A také možnost dialogu, kterým se dá předejít konfliktům s těmi, jejichž práva mohou úřady omezit, upozorňuje advokát Daniel Bartoň, který se náboženské svobodě věnuje. "Muslimky zakrývají tvář kvůli mužům, nebývá problém s odhalením tváře jiné ženě. Konfliktu je možné předejít tím, že kontrolu muslimky provede žena," vysvětluje.

HN: V březnu řešil evropský soudní dvůr náboženské symboly na pracovišti. Co stojí v rozsudcích?

Řeší se v nich hlavně přiměřenost jednotlivých omezení různým kontextům. Jedním může být zdravotní sestra pracující v nemocnici, kde jsou předepsané tradiční uniformy a kde se klade důraz na uniformitu, hygienu a zdravotní nezávadnost. Druhým třeba programátoři nebo skladníci, kteří nepřichází do styku se zákazníky. Soudní dvůr uznává právo podnikatelů nastavit svou "oděvní politiku" a přijímat pouze zaměstnance splňující určité profesní požadavky. Musí se to ale zavádět rozumným a přiměřeným způsobem. Při posouzení této otázky může hrát roli například to, zda zaměstnanec reprezentuje zaměstnavatele.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.