O tom, že Angela Merkelová opět vyhraje volby, pochybuje v Německu málokdo. Merkelové křesťanští demokraté CDU dominují průzkumům veřejného mínění. Před hlavními vyzyvateli, sociálními demokraty (SPD), vedou zhruba o 15 procentních bodů.

Německo se tak ptá hlavně na to, s kým bude vítězná Merkelová vládnout. Možností může mít po volbách, které budou 24. září, hned několik. Složení německé vlády může výrazně ovlivnit vývoj EU.

Merkelová je německou kancléřkou už od roku 2005. Za tu dobu většinou vládla ve velké koalici se sociálními demokraty. Jen v letech 2009 až 2013 byli jejími koaličními partnery liberálové (FDP), dřívější tradiční spojenci CDU.

12 let

už je německou kancléřkou Angela Merkelová

Spojení dvou největších německých stran je možné i po letošních volbách. CDU i SPD ale mluví o tom, že by se velké koalici chtěli vyhnout.

"Pokračování velké koalice by pro sociální demokraty bylo katastrofou. Opět by v ní byli tím slabším partnerem a svým voličům by jen těžko vysvětlovali, proč zase vstoupili do vlády," tvrdí v rozhovoru pro HN Wolfgang Merkel, profesor berlínského Vědeckého centra pro sociální výzkum.

SPD se jako menší partner podílela na vládě s Merkelovou celkem osm let. Ve straně převládá přesvědčení, že voliči všechny vládní úspěchy připsali kancléřce, a účast ve velké koalici tak sociální demokraty poškodila. Jejich současný lídr Martin Schulz proto zdůrazňuje, že pokračování velké koalice je možné jedině za podmínky, že by se kancléřem stal on sám. Tomu ale zatím průzkumy veřejného mínění vůbec nenasvědčují.

merkelová si jde pro jisté vítězství. alternativa pro německo posiluje. vše o německých volbách

CDU by se po volbách zřejmě nejraději spojila s liberální FDP, se kterou poprvé vytvořila koalici už v roce 1949. Obě strany podporují například snížení daní. Pokud by ve vládě zasedli místo sociálních demokratů liberálové, byli by nejspíš skeptičtější k prohlubování integrace eurozóny. FDP například odmítá návrhy nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na vznik společného rozpočtu pro státy platící eurem.

Pokud CDU a FDP dají po volbách ve Spolkovém sněmu dohromady většinu, na vzniku společné vlády se určitě dohodnou, tvrdí deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. V případě, že volby dopadnou jinak, mohly by obě strany do koalice přizvat Zelené. Jednání s nimi by ale nejspíš nebyla jednoduchá, protože strana má například výrazně vstřícnější postoj k migraci.

Jedinou rychlou variantou složení nové vlády je zmiňovaná koalice mezi CDU a FDP. V jiném případě bude pravděpodobně Německo na nový kabinet čekat dlouhé měsíce. Minulá koaliční jednání v roce 2013 mezi křesťanskými a sociálními demokraty trvala více než 80 dní.