Kdo by nechtěl mít jedno z nejprestižnějších povolání? Leda blázen. Jak povznášející je vědět, že právě té vaší profese si společnost nejvíce váží! Má k ní úctu, vysoce hodnotí vliv vaší práce na každodenní život lidí.

Česká společnost v tom má dlouhodobě jasno − podle opakovaných výzkumů patří mezi tři nejprestižnější povolání lékaři spolu se zdravotními sestrami, vědci a − učitelé.

Už téměř pětadvacet let tedy podle tohoto žebříčku profesí nosím na hrudi pomyslný "prestižní bronz".

Mimochodem, víte, která dvě povolání mají podle výzkumů prestiž úplně nejnižší? Poslanci a uklízečky.

Pohled na žebříček platů už tak povznášející není. Učitele (ale ani vědce a lékaře) na prvních místech nějak nevidím…

Kdo by chtěl vystudovat vysokou školu, dále si vzdělání permanentně doplňovat, odpovídat za chování a vědomosti dětí, nezřídka za to sklidit "odměnu" v podobě stížnosti rodičů či kybernetické šikany ze strany žáků a mít za to všechno stejný plat jako jeho student na měsíční brigádě v Lidlu? Leda blázen.

Nemáme hodinu sociologie, takže vás nebudu otravovat s podivnými výrazy, jako je inkonzistentní status. Právě jsme ho totiž probrali na názorném příkladě. Učitelů si naše společnost hodnotově velmi považuje, ale finančně se jim vysmívá. Povolání k nezaplacení.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?