Sedmapadesátiletý Daniel Moore žije v malém městečku Newton Falls na severozápadě USA. Nejpozoruhodnější na tomto koutu Ohia je jeho poštovní směrovací číslo 44444.

Zdejší Trumbullský okres je součástí takzvaného rezavého pásu − rozsáhlého území táhnoucího se pod Velkými jezery od Wisconsinu přes Illinois, Michigan, Indianu, Ohio a Pensylvánii až do státu New York. Jde o oblast, kterou v posledních třech dekádách postihl ekonomický úpadek, jak se postupně zavíraly místní továrny, ocelárny či doly.

Vzhledem k dělnické tradici tady byli historicky silní demokraté, jenže loni v "rust belt", jak zní anglický název pásu stiženého vyšší nezaměstnaností, odlivem mladých lidí a pocitem vykořeněnosti jejich rodičů, zabodoval republikán Donald Trump. A i díky tomu se stal americkým prezidentem.

Zaměstnanec oceláren Daniel Moore vše výše zmíněné v sobě shrnuje − žije ve městě, kde běloši stále ještě tvoří naprostou většinu, ale při pohledu na zbytek Spojených států, kde je čím dál víc Asijců a Jihoameričanů, se cítí jako cizinec ve vlastní zemi, jako relikt mizející průmyslové kultury. I když v letech 2008 a 2012 dal hlas Baracku Obamovi, loni volil newyorského byznysmena Trumpa.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru