Občerstvení a káva, posilovna, herna nebo možnost přivést si s sebou do práce psa se ve světě IT firem stávají samozřejmostí. Společnosti se proto předhánějí ve vymýšlení netradičních benefitů pro své zaměstnance. Ty stávající chtějí udržet a další nalákat. Poskytují například garantované místo na parkování, kurzy pájení, půjčovnu kol nebo každý týden úklid bytu zdarma. Technologických specialistů je na trhu málo, pracovní nabídky dostávají každý den, a firmy je proto musí rozmazlovat.

Společnost Flowmon Networks například nabízí podíl ze zisku, ale taky 3D tiskárnu nebo bezúročné půjčky. Firma CDN77 ve svých inzerátech zase láká IT specialisty na firemní koloběžky.

Ajťáci očekávají jistý standard benefitů, běžné zaměstnanecké výhody jim k nelibosti personalistů většinou nestačí. "Kandidátům, kteří se ptají nejvíce po benefitech, raději doporučíme hledat uplatnění někde jinde," říká Petra Fatková, HR manažerka firmy Lundegaard. Personalistka Petra Lečbychová ze společnosti Komix se zase často potkává s IT profesionály, kteří slyší pouze na výši platu. "To nejsou srdcaři, od takových pracovníků nemůžete očekávat, že budou kopat za vaši společnost," míní Lečbychová.

Káva od společnosti Starbucks

Projektová společnost Eyelevel svým 330 zaměstnancům nabízí jako jediná česká firma kávu od společnosti Starbucks. "Chtěli jsme pro zaměstnance něco neobvyklého, vyjednávání trvalo dlouho a nebylo to jednoduché," popisuje manažer náboru Roman Madl. Každý z pracovníků má nárok i na multisport kartu zdarma, ve firemní posilovně se čtyřikrát týdně konají tréninky, posilovací lekce a cvičení jógy. Protože firma sídlí na hůře dostupném místě za Prahou, přispívá čtyři a půl tisíce ke mzdě těm, kteří dojíždějí vlastním autem. Autobusovým cestujícím firma hradí autobus z Opatova do Nupak a zpět, k tomu přispívá 550 korunami na jízdenky MHD.

Neomezená dovolená

Několik firem vábí zaměstnance na benefit neomezené dovolené. Jednou z nich je Artin, vývojářská firma se 170 pracovníky, která s nabídkou přišla letos v dubnu. Jedinou podmínkou je jeden odpracovaný rok a to, aby dovolená nezasáhla do chodu firmy. Počáteční obavy ze zneužívání této výhody rychle opadly − dosud benefitu využilo 80 zaměstnanců. "Zatím to vypadá, že se žádná revoluce neděje," uvádí finanční ředitel firmy Tomáš Ondráček. Přes hranici čtyř týdnů se zatím dostala desetina pracovníků.

Rozhodování o délce a vhodném okamžiku pro dovolenou tak firma přenesla na samotné zaměstnance. "Chceme dosáhnout toho, aby byli schopni balancovat mezi prací a odpočinkem," vysvětluje Ondráček. Dovolená podle něj ovlivňuje i vztahy uvnitř týmu, lidé si musí navzájem vypomáhat a důvěřovat.

Neomezené volno nabízí také společnost Usertech. "Odpočinutí lidé jsou výkonnější, přinášejí kreativní řešení, což je v našem oboru klíčové. Zaměstnanci ne­omezenou dovolenou využívají, ale nezneužívají. Počet dní dovolené nějak extra nepřesahuje průměr na trhu, zároveň ale mají možnost si více oddechnout," tvrdí HR manažerka Lucie Patoprstá. Benefitem je také newyorská pobočka firmy, kam mohou zájemci odcestovat a pracovat odtamtud. "Pochytí, jak to chodí jinde, a mají možnost vidět, na čem pracujeme v USA," dodává Patoprstá. Kromě toho firma nabízí například kurzy sebeobrany, společné snídaně nebo digitální nomádství, tedy práci z kteréhokoliv místa na světě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru