Dětem končí dvouměsíční prázdniny, od pondělí jim začíná pravidelný režim − ranní vstávání a škola. A čím jsou starší, tím se do lavic těší méně a méně. Zatímco do školy chodí rádo 85 procent prvňáků, v páté třídě už je to jen 60 procent žáků. Z pravidelného dotazníkového šetření, jež pět let probíhalo na několika stovkách českých škol, to zjistila společnost Kalibro.

"Na jednu stranu je to logické. V první a druhé třídě je škola něco nového, pak je čím dál víc stejná a děti už tolik nebaví," vysvětluje dětský psycholog Václav Mertin. Vážnější důvody, proč děti do školy nechodí rády, ale vidí v tom, jak je škola v Česku nastavená. "Funguje na principu konkurence, důležitý je výkon a úspěch. Když se nedostaví, dítě má problém. A stále existuje řada učitelů, kteří mají potřebu dětem dokazovat, že nejsou tak dobré, jak si třeba ony nebo jejich rodiče myslí. A to je pak demotivuje," myslí si Mertin.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?