Řádění hurikánu Harvey nejvíc odnáší obyvatelé Texasu, ale dopad je cítit globálně. Živly začaly rychle ovlivňovat energetický trh. Ovšem jinak, než si i zkušení obchodníci s ropou představovali. Hurikán poškodil řadu důležitých součástí americké energetické infrastruktury. Na to tradičně ropa reagovala růstem. Nyní se ale stal opak. Čím to? Harvey sice paralyzoval oblast, kde je čtvrtina amerických rafinérských kapacit a následně tak v USA stoupla cena benzinu na úrovně, kde nebyla poslední dva roky. Výpadek výroby ale snížil poptávku po ropě. Tu navíc posílilo uvolnění statisíce barelů z nouzových amerických rezerv.

Co bude s ropou dál, je jako vždy nejisté. Zaručená je jen jedna věc: funkcionáři těžařského kartelu OPEC budou předvídat její růst. Tak jak to dělají poslední tři roky.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru