Předvést, jak pevně se dá stisknout ruka americkému prezidentovi, nebo se setkat s ruským prezidentem v královském paláci a vyhnout se tomu, aby návštěva měla stroze pracovní, a nikoli oficiální ráz se všemi doprovodnými poctami, vyžaduje politický talent, ale koneckonců jde spíše o efemérní jevy. Což platí i o událostech, které francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi na dobré pověsti nepřidaly. Šlo například o odhalený účet za kadeření a líčení nebo marný pokus dát roli manželky úředně stanovený ráz.

Opravdový politický boj Macronovi začal až včera, když byl zveřejněn 160stránkový návrh reformy pracovního zákoníku, která byla klíčovým článkem jeho předvolebního programu. I když předvolební sliby vítěze letošních voleb zněly méně radikálně než návrhy poraženého Francoise Fillona, nutno přiznat, že navržená reforma míří na slabé místo. Tím je především skleněná zeď mezi zaměstnanci se smlouvami na dobu neurčitou a se smlouvami s omezeným trváním. Tato zeď vyrostla proto, že mezi oběma typy zaměstnání jsou v současnosti propastné rozdíly.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Emmanuela Macrona čeká prosazení reformy pracovního trhu. Macron chce dát větší možnost podnikům a omezit náklady spojené s ukončením zaměstnání na dobu neurčitou. Na své straně má výhodu většiny v Národním shromáždění a roztříštěnost opozice i odborů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru