Velká Británie si opět uřízla ostudu. Země se v loňském referendu rozhodla odejít z evropské integrace, aby "ubránila svou suverenitu", "svrhla jho bruselského diktátu" a podobně, však znáte tyto floskule, vždyť je vykřikují i čeští mistři v krátkozrakosti, zdejší euroskeptici. Ale nyní − když je jasné, o co všechno ekonomicky a celkově společensky tímto krokem přichází − by ostrovní království rádo tak nějak jednou nohou v EU zůstalo. K rozvodovým jednáním, zahájeným letos na jaře, přistupuje se stále se měnícími požadavky či vychytralými návrhy, jak třeba nesplatit žádný z dřívějších závazků a přitom zůstat v celní unii.

Třetí kolo jednání, konané včera v Bruselu, skončilo fiaskem a je otázkou, jestli se čtvrté kolo vůbec bude konat podle plánu v říjnu. Odchod z unie je přitom jasně daný. Gong zazní v březnu 2019. Tak to určuje Lisabonská smlouva, jejíž článek 50, kde je o lhůtě vystoupení řeč, uvedla premiérka Theresa Mayová do chodu letos na jaře. Do té doby musí zkrátka být rozvod uzavřený, a kdyby ne, tak to půjde po zlém, rozchodem bez dohody.

V článku se dále dozvíte

  • Třetí kolo jednání o brexitu v Bruselu skončilo fiaskem. Británie a Evropská unie nepokročily v jednáních o podmínkách rozvodu. Je otázka, jestli se další kolo vůbec bude konat v plánovaném říjnovém termínu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.