Česko čeká další soudní spor o hranice svobody projevu. Jana Nečasová Nagyová se domáhá odstranění své podobizny z volebního "vězeňského" autobusu pirátské strany. Vadí jí, že je vyobrazena ve společnosti politiků, kteří by podle názoru pirátů měli "sedět". Takže dvě základní otázky a dvě rychlé odpovědi. Má manželka bývalého premiéra šanci na úspěch? Spíš ne. A je to dobře? Určitě ano.

Ne že by pirátský autobus byl vrcholem vkusu. Naopak. Chytat voliče na to, koho pošlu "do tepláků", je hra na nejnižší pudy. Zhruba na úrovni Zemanových výkřiků "zavřu tisíc tunelářů" z kampaně v roce 1998. Vzbuzuje to i znepokojivé otázky, zda deklarovaně svobodomyslní piráti chápou, že ve skutečně svobodné společnosti nikoho nemohou "zavřít" a že vyšetřování je záležitost nezávislých orgánů činných v trestním řízení a posuzování viny věc nezávislých soudů. Jenže nedostatek vkusu a uměřenosti rozhodně není důvod, proč cokoliv zakazovat.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?