Akcie znojemské textilky Pegas Nonwovens se přestanou obchodovat na burze ve Varšavě během čtvrtého čtvrtletí letošního roku, oznámila ve středu firma v tiskové zprávě. Polský dozorový orgán ve středu schválil vyřazení akcií z obchodování. Textilka zůstává obchodovatelná na burze v Praze, kterou považuje za stěžejní.

Plán na převzetí Pegasu se komplikuje. Největší akcionář svůj podíl prodat nehodlá, zvažuje i jeho navýšení

Záměr odejít z varšavské burzy oznámila společnost začátkem roku a předpokládala, že se tak stane během března. Administrativní kroky se však protáhly. Důvodem odchodu je nízký objem obchodů, které neodpovídají nákladům vynaloženým na takzvanou kotaci akcií.

O akcie společnosti má aktuálně zájem česká investiční společnost R2R Rohan Czech, jejíž snahou je získat kontrolu nad podnikem a směrovat jeho další vývoj. Za jednu akcii nabízí jak minoritním akcionářům, tak těm větším 1010 korun. Lucemburský fond Wood Textiles Holding Limited, který má v držení zhruba čtvrtinu akcií, což je největší podíl, dříve uvedl, že o prodeji neuvažuje. Cena akcie se od zveřejnění nabídky pohybuje okolo nabízené hodnoty. O budoucnosti akcionářské struktury by mělo být jasno začátkem října.

Společnost minulý týden zveřejnila pololetní výsledky. Výnosy rostly o pět procent na téměř tři miliardy korun, čistý zisk činil 117 milionů korun. Firma má továrny ve Znojmě, v Bučovicích, v Egyptě poblíž Káhiry a již uzavřela kupní smlouvu na pozemek pro novou továrnu v Jihoafrické republice. Vyrábí netkané textilie pro stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví a patří k předním evropským výrobcům a získává i další trhy na Blízkém východě a v Africe. Zaměstnává 570 lidí.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru