Stát chce vybrat co nejvíc na daních a jeho snaha doléhá i na firmy, které praktikují výzkum a experimentální vývoj. Ze státní podpory, jež má přispět ke konkurenceschopnosti podniků, se stává daňová past. Úředníci bez znalosti věci zpochybňují, že vývojáři přišli s něčím novým. V poslední době si k tomu našli nový bič − podnikatele pronásledují kvůli malicherným formálním nedostatkům. Firmy pak musí doplatit daň z příjmu, kterou si odečetly na výzkum, plus penále a úroky z prodlení.

Do této situace se dostala kupříkladu firma Eurom z Podolí u Brna, která vyvíjí a vyrábí speciální stroje pro čištění odpadů, kanalizací a průmyslových prostor. Finanční úřad prohlásil, že žádný vývoj nemá, a chce po ní doplatit daň i s penále ve výši jednoho a půl milionu korun. "Částka pro nás není likvidační. Ale bránit se proti postupu úřadu je věcí principu a cti. Proti verdiktu jsme se odvolali," říká Petr Seltsam, jednatel společnosti Eurom, která patří k lídrům v oblasti vývoje této speciální techniky.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?