Hospodářská reforma, kterou Čína schválila koncem roku 2013, si jako jeden ze stěžejních cílů vytkla zefektivnit hospodaření státních korporací. Komunistické vedení je nyní tlačí k tomu, aby se spojovaly, a vytvářely tak "národní šampiony" schopné nejenom lépe hospodařit, ale také se prosadit na zahraničních trzích.

Vláda v Pekingu tento týden schválila spojení Shenhua Group, největšího čínského producenta uhlí, a China Guodian, jedné z hlavních elektrárenských společností.

V článku se dále dozvíte

  • Státní sektor v čínské ekonomice čekají fúze velkých společností. Mají nejen zefektivnit hospodaření, ale také vytvořit podmínky pro expanzi "národních šampionů" do zahraničí.
  • Peking rozhodl, že vytvoří největší elektrárenskou společnost světa, a to spojením Shenhua Group, největšího čínského producenta uhlí, s provozovatelem elektráren China Guodian.
  • Někteří experti tuto vládní politiku kritizují. Podle nich povede k omezení konkurence a ke vzniku lokálních monopolů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru