Nechci slevu zadarmo, zní jedna z nejslavnějších hlášek z povídky Exkurze do zoo od Šimka a Grossmanna. Oba autoři měli velmi dobře nastudovanou českou povahu. Protože o ekonomickém chování české populace se dá říci jediné: žádnou slevu nechce. Respektive je ochotná akceptovat ceny, které jsou dle reklamy "naprosto neopakovatelné". Ona neopakovatelnost se ale vyznačuje převážně tím, že jsou absolutně nejvyšší v rámci Evropské unie. Také platí, že tento stav není nijak výjimečný a neomezuje se výhradně na jeden obor podnikání.

Jako první samozřejmě člověka napadnou ceny za volání a data. Noviny už dlouho zveřejňovaly srovnání, za kolik se volá v jaké zemi, ze kterého vyplývalo, že je Česko absolutně nejdražší. Tuzemským operátorům ovšem mnoho let stačilo vysvětlení, že jde o jiný trh (zřejmě o trh lidí, kteří si nechají líbit úplně všechno) a že české ceny jsou ty jediné správné. Dokázali dokonce i to, o čem se jejich mateřským podnikům na Západě mohlo jenom zdát. V boji za drahotu získali dokonce i ministra průmyslu a obchodu. To, že nakonec musel odstoupit, není výsledkem tlaku českého spotřebitele.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru