Uvolňující se vnitřní vazby v seskupení, které podminovává zvláště odklon Maďarska a Polska od konceptu liberální demokracie, nutí Prahu promyslet další možné alternativy regionální spolupráce. Ty jistě nelze představovat jen jako nedávnou salcburskou schůzku, kdy se s francouzským prezidentem sešel rakouský, český a slovenský premiér. Své tu hraje aktuální načasování, kdy Paříž využila příležitosti dané německou volební kampaní. Důležitější však je, že toto složení se nemůže opřít o nějakou prokazatelnou historii a jasně definované konkrétní zájmy, jež by účastníky spojovaly. Proto zatím budí dojem náhražky, jejímž hlavním smyslem je předvést jiné než visegrádské alternativy.

Samotná středoevropská čtveřice vyčerpala podstatný kus svého potenciálu tím, když dosáhla dvou hlavních společných cílů, vstupu do Severoatlantické aliance a do Evropské unie. Od té doby se opakovaně k její škodě ukázalo, že vzájemná solidarita v kritických chvílích neobstála, a to ani u citlivého tématu migračních kvót, kdy před hlasováním na unijním summitu Varšava změnila názor. Byla tu patrná dvojí neprozíravost, selhání politiky sázející na společný postup a neschopnost zareagovat na nový vývoj a poměr sil.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru