Boj proti "islamistickému terorismu" musí být hlavní prioritou Francie, prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten v úterý vystoupil s projevem k zahraniční politice Francie asi před 200 francouzskými velvyslanci.  

"Zajistit bezpečnost našich občanů znamená, že boj proti islamistickému terorismu musí být naší první prioritou," řekl. "Není tu žádný prostor pro naivitu," upozornil nový francouzský prezident, který se ujal moci letos v květnu.

Macron dodal, že Islámský stát je "naším nepřítelem". Doplnil, že je třeba ukončit konflikt v Sýrii a také v Iráku a podílet se na obnově obou zemí.

Od začátku roku 2015 se ve Francii odehrálo několik teroristických útoků, které si vyžádaly přes 230 životů. Země od té doby žije ve výjimečném stavu.

Prezident pak dodal, že na začátek roku 2018 svolal do Paříže konferenci, která se bude věnovat financování terorismu ve světě. "Je naprosto prioritou rozbít sítě, které finančně podporují islamistické teroristy."

Ano uprchlíkům, ne ekonomickým migrantům

Prezident Francie se také věnoval migrační krizi, která Evropu sužuje. "Přijímat uprchlíky je úkolem," zdůraznil Macron s tím, že je ale třeba dělat rozdíly mezi ekonomickými migranty a uprchlíky, kteří prchají před válkou a konflikty a mají právo na ochranu.

Migrační krize je spojena se stabilitou Francie, představuje ale také "výzvu pro všechny země Evropy".

V posledních týdnech klesl počet běženců, kteří do Itálie připlouvají z Libye. Podle Macrona ale není jasné, zda tento pokles vydrží, nebo zda dojde k opětovnému skoku v počtu migrantů. Upozornil také, že posiluje migrační trasa ze severní Afriky do Španělska.

Macron tato slova prohlásil pouhý den poté, co se sešel s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, italským premiérem Paolem Gentilonim, předsedou španělské vlády Marianem Rajoyem a představiteli Nigeru a Čadu na minisummitu v Paříži. Dohodli se, že azylovou proceduru "se zvlášť zranitelnými migranty" je potřeba zahájit už v Africe.

V Čadu a Nigeru by na tento proces měla dohlížet uprchlická agentura OSN.

Brexit nesmí vše zastínit

A nejen to. Macron také mluvil o budoucnosti Evropské unie po odchodu Velké Británie.

"Raději bych budoval budoucnost, než kráčel přes minulost. Brexit by neměl spolknout veškerou naši energii," uvedl Macron před velvyslanci. Zdůraznil, že chce posílit zejména ekonomickou a měnovou unii.

Téma EU se ale podle Macronových slov dostane na stůl po podzimních parlamentních volbách v Německu.

Popularita Macrona se propadá

Prezident Macron v úterý pronesl první velký proslov od skončení letní dovolené.

V posledních měsících a týdnech mu výrazně klesá popularita - jeho působení v úřadě aktuálně schvaluje asi jen 36 procent Francouzů. To je horší výsledek, než měl na začátku svého mandátu nejméně oblíbený prezident Francie v moderních dějinách Francois Hollande. Prezident doufá, že se mu podaří tento vývoj obrátit.

Na mezinárodní scéně se mu zatím dařilo. Amerického prezidenta Donalda Trumpa překvapil pevným stiskem ruky, zapůsobil i na svůj ruský protějšek Vladimira Putina.

S německou kancléřkou Merkelovou pak opět nastartovali tradiční francouzsko-německý motor evropské integrace.

Související